novo u kinu
29. veljače 2024.

Vrijeme čitanja: 2 minute Povratak Poa, pande koja ne oprašta kung-fu te nova suradnja Godzille i Konga, vječitih rivala koji su u stvarnom životu dobri kolege, obilježit će ovaj filmski mjesec.

22. veljače 2024.

Vrijeme čitanja: 14 minute Stiže nam Dora, a naši Eva Juraški, Helena Kezerić i Patrik Horvat raspisali su dojmove oko natjecateljskih pjesama uoči prvog polufinala.

Vizart

Otvorenje velike retrospektivne izložbe Vjenceslava Richtera u MSU

buntovnik s vizijom
Foto: Facebook/Buntovnik s vizijom – retrospektivna izložba Vjenceslava Richtera
Vrijeme čitanja: < 1 minuta

U utorak, 10. listopada u zagrebačkom Muzeju suvremene umjetnosti u 19 sati otvara se retrospektivna izložba Vjenceslava Richtera pod nazivom Buntovnik s vizijom.

Izložba Buntovnik s vizijom prikazuje Richterov impresivan opus kojim je ponudio odgovore na mnoga pitanja iz područja prostorno-plastičkih istraživanja, odnosno mogućnosti sinteze u arhitekturi, skulpturi i slikarstvu. Cijeli njegov opus prožet je brojnim eksperimentima, ali kako je sam govorio, želja mu je bila stvaranje humanijeg i kvalitetnijeg života i društva u cjelini. Na izložbi će biti prikazano više od 200 radova, maketa i nacrta najvažnijih arhitektonskih projekata, skulptura, crteža, grafika i slika koji su posuđeni iz dvadesetak institucija, muzeja, arhiva i privatnih kolekcija.

Polazna su točka izložbe sinteza i sintezni pristup, koji su utkani u svaki segment Richterova stvaralaštva, kako umjetničkog, tako i onog u području teorijskog promišljanja i eksperimentalno-istraživačkog djelovanja. Na izložbi će biti istaknuti neki od ključnih projekata koji su nastajali u drugoj polovici 20. stoljeća i kojima je Richter ostvario međunarodnu karijeru – jugoslavenski paviljoni u Bruxellesu, Torinu i Milanu, potom projekti muzejskih zgrada kao što je Muzej za prostorne eksponate, Muzej evolucije u Krapini, Muzej revolucije u Beogradu i Arheološki muzeju u Aleppu. Richter je, između ostalog, autor projekata Vile Zagorje i tvornice Saponija u Osijeku, a jedno od ključnih ostvarenja sredinom šezdesetih bio je vizionarski arhitektonsko-urbanistički projekt Sinturbanizam u kojem je ostvaren dijalog arhitekture i likovnosti.

Vjenceslav Richter jedna je od ključnih ličnosti hrvatske umjetničke scene druge polovice 20. stoljeća, čije arhitektonsko i umjetničko stvaralaštvo zauzima važno mjesto u europskoj povijesti umjetnosti. Jedan je od osnivača grupe EXAT 51, aktivan sudionik međunarodnog pokreta Novih tendencija, autor brojnih arhitektonskih projekata javne i stambene namjene i idejnih rješenja u području urbanizma.

Be social

Komentari