novo u kinu
29. veljače 2024.

Vrijeme čitanja: 2 minute Povratak Poa, pande koja ne oprašta kung-fu te nova suradnja Godzille i Konga, vječitih rivala koji su u stvarnom životu dobri kolege, obilježit će ovaj filmski mjesec.

22. veljače 2024.

Vrijeme čitanja: 14 minute Stiže nam Dora, a naši Eva Juraški, Helena Kezerić i Patrik Horvat raspisali su dojmove oko natjecateljskih pjesama uoči prvog polufinala.

Vizart

Greta Mockutė za Sketchbook Station: Cikličko stvaranje i razaranje

Greta Mockutė
Foto: Antanas Štrimaitis
Vrijeme čitanja: 2 minute

U Litvi je umjetnička mapa Sketchbook Station projekta u organizaciji udruge Prizma dospjela u ruke inspirativne slikarice i dizajnerice interijera koja umjetničko djelovanje vidi kao područje najveće slobode i mogućnosti bivanja iskrenom sa samom sobom i sa svijetom.

Greta Mockutė rođena je 1992. godine u gradu Biržai u Litvi. Nakon srednje umjetničke škole diplomirala je na Studiju dizajna u Vilniusu, a danas radi kao slobodna umjetnica i dizajnerica interijera. Kao posebno dostignuće ističe slike koje je napravila za cover albuma i knjigu litvanskog indie rock benda Colours of Bubbles.

Foto: Greta Mockutė

Umjetničko stvaralaštvo Grete Mockutė počiva na propitivanju društvenih ideja, interpretiranju misli o čovječanstvu, ali i najdubljih i najmračnijih ljudskih emocija, kao i proučavanju veza između akcije i reakcije odnosno djelovanja i rezultata. Greta inspiraciju pronalazi u ljudima, osjećajima, novim prilikama i novim iskustvima, no vrlo često i u snovima i podsvjesnom, pa se među Gretinim radovima mogu pronaći i djela nastala kao direktne refleksije snova. Kreativni proces definiran je emocijama koje se javljaju prilikom stvaranja tako da pojedini radovi simbolički označavaju zatvaranje određenog poglavlja ili perioda života, dok drugi otvaraju posve nove mogućnosti promišljanja i djelovanja. Svaki rad inicira drugačiju emociju koju je nemoguće predvidjeti prije samog početka stvaranja. Vodene boje, uz povremeno korištenje grafitne olovke, prirodno su se nametnule kao idealna tehnika za dočaravanje nepredvidljivog i neočekivanog završnog izgleda interpretiranog motiva. U vodenim bojama Greta Mockutė je pronašla slobodu izričaja koja u potpunosti odgovara slobodi njezinog uma.

Foto: Greta Mockutė

U svojoj prepoznatljivoj tehnici Greta Mockutė realizirala je i rad za Sketchbook Station. Vođena snovima osmislila je djelo koje reflektira čovjeka kao velikog stvaratelja, ali ujedno i rušitelja svega stvorenog čime potvrđuje da smo svi mi dio beskonačnog cikličkog kruga života.

I dok je Greta Mockutė pronašla veličanstvenu ljepotu života u slobodi kreativnog stvaralaštva njezin rad postavlja pitanje promatraču: jesmo li svi mi kreatori ili razaratelji svijeta u kojem živimo?

Možda će vam u promišljanju o ovom dosta kompleksnom pitanju pomoći pomnije upoznavanje lika i djela Grete Mockutė putem njezinih stranica na behance i etsy.

Autorica teksta za potrebe projekta je povjesničarka umjetnosti i slovakistkinja, muzeologinja, te kustosica i urednica internetskog portala o umjetnosti PerceiveArt Sonja Švec Španjol.

Be social

Komentari