novo u kinu
29. veljače 2024.

Vrijeme čitanja: 2 minute Povratak Poa, pande koja ne oprašta kung-fu te nova suradnja Godzille i Konga, vječitih rivala koji su u stvarnom životu dobri kolege, obilježit će ovaj filmski mjesec.

22. veljače 2024.

Vrijeme čitanja: 14 minute Stiže nam Dora, a naši Eva Juraški, Helena Kezerić i Patrik Horvat raspisali su dojmove oko natjecateljskih pjesama uoči prvog polufinala.

Glazba

Izvještaj – Kako smo preživjeli EXIT

Foto: facebook.com/exitfestival
Vrijeme čitanja: 5 minute
Foto: facebook.com/exitfestival
Foto: facebook.com/exitfestival

Najveći glazbeni festival u regiji, novosadski EXIT, nemoguće je usporediti s bilo kojim domaćim glazbenim festivalom. Kroz EXIT, odnosno Petrovaradinsku tvrđavu, svakog dana festivala prođe oko 80 000 posjetitelja i više desetaka izvođača koji nastupaju na deset pozornica i pripadaju gotovo svim glazbenim žanrovima koje možete zamisliti. Povrh svega, EXIT je i cijenom izuzetno pristupačan – za 100 € dobije se ulaznica za kamp, ulaznica za festival i prijevoz od Zagreba do Novog Sada, što je više nego povoljno.

Naša najveća letnja avantura, kako EXIT nazivaju od milja u promotivnim materijalima, započela je na parkiralištu Cibone u pola noći, kad smo iz nejasnih razloga kretali za Novi Sad u koji smo stigli u svitanje i odmah postavili šatore u ogromnom kampu smještenom kraj SPENS centra, malog socijalističkog raja s bazenima, trgovinama, velikom sportskom dvoranom i kuglanom u svom sastavu. Kamp koji se u to rano jutro 10. srpnja činio prostranim vrlo je brzo postao premalen za sve koji su se odlučili u njemu smjestiti, pa su pojedinci odlučili postaviti šatore tako da potencijalno naruše statiku nečijih tuđih šatora, ali sve ćemo to zanemariti, baš kao i famozne montažne toalete, kojima sam se samo jednom bio prisiljen poslužiti.

U samom kampu postoji sasvim pristojna ugostiteljska ponuda – pivo je povoljnije nego na samoj tvrđavi, a može se kupiti karticom koja se koristi i na tvrđavi, a tu su i palačinke, pljeskavice, falafel, kebab i ino. Nažalost, u kampu je zabranjena termička obrada hrane, pa smo se morali zadovoljiti zalihama koje smo ponijeli iz Zagreba (paštete, konzerve tunjevine, napolitanke, cedevita) i ponudom hrane na tvrđavi i u kampu.

Foto: facebook.com/exitfestival
Foto: facebook.com/exitfestival

Kamp je i mjesto druženja s brojnim posjetiteljima iz regije, ali i cijelog svijeta. Najprisutnija nacija definitivno su Englezi, koje se može prepoznati i po majicama bez rukava od kojih se ne rastaju čak ni kad cijeli dan pada kiša, ali i po nedostatku minimalne urednosti i osjećaja za čistoću. Uz njih su brojni i Nizozemci, Bugari i ostali narodi svijeta. Prije odlaska na tvrđavu obavezno je druženje pod velikom nadstrešnicom uz pokoju čašicu nekog domaćeg specijaliteta (poput kobne Baltik votke, sjajnog Nikšićkog piva i nešto malo manje sjajnog Ždrepčevog belog) kojima su stranci oduševljeni zbog omjera kvalitete, kvantitete i povoljne cijene. Ako zanemarimo poneki nacionalistički ispad (saznali smo da je makedonski samo dijalekt bugarskog, ali i da treba mrziti Rome), EXIT-om doista vlada pozitivna atmosfera u kojoj nije bitno koje je tko nacionalnosti, vjere ili rase, već samo dobra volja i ljubav prema glazbi.

Bijeg od paklenih vrućina kampa može se potražiti na Štrandu, gradskoj plaži smještenoj uz Dunav na koju se ulaz plaća oko 3 kune, a gdje tijekom cijelog dana traje izvrsna zabava posjetitelja EXIT-a i domaćeg stanovništva. Plaža je uređena bolje od mnogih plaža Jadrana, a jedini oprez koji je potreban jest onaj vezan uz naručivanje pića, koja su tamo skuplja nego u Zagrebu.

Sam Novi Sad živi s EXIT-om – promotivni materijali festivala su prisutni na svakom koraku, a grad koji i inače ima sjajnu ugostiteljsku ponudu tijekom tih nekoliko dana definitivno profitira. Novosađanima je EXIT i prilika za zaradu, tako da cijelim putem od centra grada do samog ulaza na festival stoje prodavači koji po povoljnim cijenama nude rakiju, sunčane naočale, majice, kabanice i sve ostalo što bi vam moglo zatrebati te večeri. Ne treba zaboraviti ni romske trubače koji svoje mjesto (još) nisu pronašli na festivalu, ali su ga pronašli u njegovoj blizini, a ni sveprisutne preprodavače karata.

Foto: facebook.com/exitfestival
Foto: facebook.com/exitfestival

Za preživljavanje na EXIT-u neophodna je kabanica i vodootporne cipele, po mogućnosti gumene čizme. Naime, jedan od lokalnih medija (istina, ne naročito pouzdan) izračunao je da prosječni posjetitelj EXIT-a prehoda oko 19 kilometara tijekom festivala, što može biti prilično iscrpljujuće, pogotovo u velikoj gužvi na tvrđavi. Na sreću, cijene taxija su također vrlo popularne, pa se do kampa može stići za samo 2 eura.

Sam program na tvrđavi započinje svake večeri oko 21 sat i traje sve do 6 ujutro na svim pozornicama.  Većina headlinera nastupa na glavnoj pozornici smještenoj u neposrednoj blizini ulaza na festival, na Huawei Fusion Stageu nastupaju bendovi iz regije najrazličitijih žanrovski odrednica, dok m:ts dance arena nudi program sličan splitskoj Ultri, štoviše – neki izvođači nastupili su na oba festivala poput Afrojacka i Carla Coxa. Tvrdnja da EXIT nudi ponešto za svakog nije samo floskula – tu je i Latino stage na kojem je nastupio naš Cubismo i mnogi drugi (nama nepoznati) izvođači tog žanra, zatim Reggae stage, ASFM arena s komercijalnim hitovima pod pokroviteljstvom lokalnog radija,Happynovisad arena u kojoj se nismo previše zadržavali i Silent disco koji je neke oduševio šarolikim glazbenim odabirom koji seže od Bonnie Tyler, Franza Ferdinanda, Arctic Monkeysa pa sve do Gorana Bregovića i njegovih uspješnica folk prizvuka.

Među brojnim izvođačima na glavnoj pozornici treba istaknuti energičnog Stromaea koji je nastupao na otvaranju festivala i čiji je nastup bio upotpunjen sjajnim video zidom. Iako je publika otpjevala u glas sa Stromaeom refrene tek njegova dva hita Alors on danse i Papaoutai (sličan je slučaj bio sa Zaz u Domu sportova), publika nije prestala plesati tijekom njegovog fantastičnog nastupa.

Foto: facebook.com/exitfestival
Foto: facebook.com/exitfestival

Možda najbolji dan na glavnoj pozornici bio je drugi, kad je program otvoren nastupom sjajnog rock benda Van Gogh, a nastavljen kraljicom disco glazbe Gloriom Gaynor, koja je odradila nastup u maniri ocvale zvijezde – red svojih pjesama, red covera (Killing me softly, Iˊll be watching you) te naposljetku najveći hit njene karijere, koji je publika otpjevala od prvog do zadnjeg stiha s njom u glas – Iˊll survive. Gloria je u dvije pauze prepustila mikrofon svojim pratećim vokalima, koji su sad u puno boljoj vokalnoj formi od nje, ali možemo li joj to zamjeriti? Naposljetku, sjajan nastup odradio je Rudimental koji je dobro zabavio već rasplesanu publiku i oduševio energijom kojom su zračili na pozornici. Ne treba zaboraviti i sjajne nastupe Damona Alborna i Hurtsa, koji su bili nešto polaganijeg tempa, ali vrlo kvalitetni i publici zanimljivi te nastup našeg slavnog dvojca 2cellos. Iako nisam bio siguran koliko će uspješan biti njihov festivalski nastup, dokazali su još jednom da su izvrsni zabavljači i da izazivaju burne reakcije publike gdje god se pojave.

Foto: facebook.com/exitfestival
Foto: facebook.com/exitfestival

Na Fusion stageu vrijedi istaknuti nastupe sveprisutnog SARS-a, zatim hip-hop kolektiva Bad Copy  kod kojih u prvi plan dolazi njihov osebujni nastup i izjave, a ne njihova glazba. Zanimljiv nastup odradio je i sarajevski band Dvadesetorica, koji na glazbu hitova pop i rock glazbe dopisuju svoje angažirane tekstove, dok je za mene (a možda je to samo stvar osobnog oduševljenja) najbolji nastup odradio je Darko Rundek Cargo Trio, koji je otpjevao svoje uratke Sanjala si da si sretna i Tajga, slavnu antifašističku pjesmu Ay, Carmela, pjesme iz faze Cargo orkestra poput Ruku te jedan od najvećih hitova Haustora Uzalud pitaš da bi sve završilo izvrsnom izvedbom općepoznatog Apokalipsa.

Ove se godine EXIT nakon Novog Sada preselio u Budvu, gdje su publiku zabaljali Example, Jamiroquai, Bad Copy, Urban i brojni drugi, i sve to na najlepšoj plaži Jadrana. Bez obzira na line-up, EXIT je definitivno festival koji treba posjetiti i festival nakon kojeg će vam svi domaći festivali izgledati manje bitno, veliko i uspješno, mjesto sjajne energije, bogate ponude i dobre zabave.

Be social

Komentari