
Iza imena Tyger Lamb stoji zagrebačka četvorka čiji je prvijenac "Born Into This" na putu. Album još nije vani, no mnoga vrata već su im otvorena. Upoznajte se s njima dok su još polu-anonimni i nepoznati, prije koncerta 3. svibnja u Vintage Industrial Baru.

The Gentleman novo je ime na našoj glazbenoj sceni, no osoba koja se skriva iza tog imena već je duže vrijeme poznata publici. Iza pseudonima krije se Marko Lucijan Hraščanec, školovani i talentirani glazbenik koji svoj istoimeni album prvijenac promovira 13. travnja u kazalištu Mala scena. Povodom toga saznali smo koliko je dugo radio na projektu The Gentleman, zašto album promovira u kazalištu i još mnogo toga.
Njemačka ekspresija dviju suprotnih sila u Modernoj galeriji
08.10.2015.
Retrospektivna izložba u Modernoj galeriji, otvorena prije dva dana, predstavlja opus dvoje njemačkih ekspresionista Kathe Kollwitz i Ernsta Barlacha. Na jednom mjestu skupio se velik broj grafika, crteža i skulptura koji povezuje tematika i slični izražaj.
Njihovo stvaralaštvo nastalo je pod utjecajem prvog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja. Dvoje umjetnika, svatko iz vlastite perspektive, interpretira užase i prikazuje emocije koji oni proizvode.
Odlično koncipirana izložba nazivom “Izvan granica postojanja” upućuje na temu koja ih je spojila: proleterijat, bijedu prouzroćenu ratom, uvijek na granici između života i smrti. Na početku je izložbe prikazana kronologija života u kojem se možemo upoznati s kontekstom u kojem su živjeli i stvarali. Posloženi radovi dopuštaju u svakoj prostoriji usporedbu dva umjetnička puta.
Iako se međusobno nisu dobro poznavali, u svojim dnevnicima Kollwitz blagonaklono piše o Barlachu, a on svojem najznačajnijem djelu visećeg anđela daje njezine crte lica.

Foto: Ziher.hr/ Matej Čelar
Barlach nakon svoje akademske naobrazbe okušava svoj akademizam u okrilju jugendstila, ali ne uspijeva provući se u javnost i steći priznanje vlastitog kruga. Za boravka u Rusiji uspijeva naći svoj glavni subjekt, ruskog seljaka. Njihova jednostavnost, rustikalnost i karakteristične crte lica koje se ponavljaju od skulpture do skulpture privukla ga je toliko da je njoj ostao vjeran do samog kraja. Skulpture, iako u često dinamičnim pozama, svojom zaglađenošću i karakterističnim izrazima lica isijavaju mirnoću. On u svojim radovima ne prikazuje subjektivni doživljaj jednog čovjeka, već čitav kolektivni duh siromašnog svijeta.

Foto: Ziher.hr/ Matej Čelar
Kathe Kollwitz u umjetničkom putu pomaže njezin otac, a na njezinu tematiku utječe tragičan gubitak sina. Ona nije suptilna u svojoj tuzi, ona se ne boji njezine jačine. Njezini su crteži silni i puni težine. Nikako u njezinoj boli nećemo zamijetiti patetiku ili pretjerivanje u izljevima teatralnih emocija. U grafikama, crtežima pa i skulpturama na površinu će izlaziti iskrenost i ružnoća očaja jedne žene, individue pogođene tragedijom.
U središnjoj prostoriji zanimljiva je usporedba dvije skulpture s prikazom Oplakivanja, možda najbolji prikaz razlika i odstojanja koje si umjetnici dopuštaju u istoj temi. Kollwitz uvijek odabire osobniji način, utkavši vlastitu tragediju u žalost Kristove majke. Barlach u simetričnoj kompoziciji križa uspijeva od tog prizora stvoriti simboličko značenje gubitka majke koja gubi sina vojnika.

Foto: Ziher.hr/ Matej Čelar
Izložba duhovnog dvojca s očiglednom stvaralačkom nadmoći umjetnice prikazuje što se događa kad industrijski i tehnološki napredak radi u svrhu zla i što on čini čovjeku kao individui, ali i kolektivu. Dva vida za jedan cilj pretkazanja života na granici postojanja.
Podijeli svoje mišljenje putem ZiherMetra!
Komentari

Jelena Kovačev
- Izložba knjiga posvećena hrvatskim muzejima na Interliberu
- Retrospektiva Edvina Eddyja Biukovića u Klovićevim dvorima
- Izložba “DZZ – Debela i zla zmija” Luke Kedže u Galeriji SC
- Otvorenje velike retrospektivne izložbe Vjenceslava Richtera u MSU
- DA! festival: Sve što trebate ovaj vikend za dobar provod