novo u kinu
29. veljače 2024.

Vrijeme čitanja: 2 minute Povratak Poa, pande koja ne oprašta kung-fu te nova suradnja Godzille i Konga, vječitih rivala koji su u stvarnom životu dobri kolege, obilježit će ovaj filmski mjesec.

22. veljače 2024.

Vrijeme čitanja: 14 minute Stiže nam Dora, a naši Eva Juraški, Helena Kezerić i Patrik Horvat raspisali su dojmove oko natjecateljskih pjesama uoči prvog polufinala.

Glazba

Šomazguni za 40 godina KSET-a

Foto: Press
Vrijeme čitanja: 2 minute

KSET u 2016. godini slavi veliki 40. rođendan s mnogim eminentnim izvođačima hrvatske i regionalne glazbene scene. Impresivnom popisu rođendanskih izvođača pridružuju se i legendarni Šomazguni. Šomazguni su najsvježiji izdanak jedne od kreativnih priča Žana Jakopača koja je započela još 1999. bendom Šo! Mazgoon, a nešto se kasnije nastavila malo drugačijim, ali jednako dobrim Mazgunima i nedavnim Šogunima koji su se sada prometnuli u Šomazgune. Osim Žana (autor, gitara, glas, vicevi) sviraju još i Jelena Galić (bas, glas, kontrabas), Ante Prgin Surka (bubnjevi), Nino Orepić (udaraljke) i Vedran Perkov (usna harmonika, truba). Uz ovu iznimnu postavu Šomazguna 8. prosinca očekuju nas i gosti.

Žan Jakopač, po struci akademski kipar, veliko je ime hrvatske glazbene scene, eksponiran – možda i nedovoljno – kroz razne projekte u kojima je sudjelovao kao autor i/ili izvođač gitarist, basist i pjevač (Šo!Mazgoon/Mazguni/Šoguni/Šomazguni, Naturalna Mistika, Rundek bend, Pozdrav Azri, Ziuzao, Gramofon…). Vjerojatno su mu najpoznatije pjesme „Na Palagružu“, „Otoče“ i „Ganja“, a za sobom u svojoj upečatljivoj glazbenoj karijeri broji pet autorskih albuma.

Jelena Galić, imotska je glazbenica zagrebačke adrese. Svira kontrabas, bas gitaru, mandolinu i klavir, pjeva i komponira svoju glazbu. Nakon glazbene škole za klavir u Splitu završava i akademiju, a u Zagrebu i privatni studij glazbene produkcije. Aktivno svira u sastavima Repassage, Kaira Kela, Kuban Service, Stryela & Manyne i Šomazguni.

Ante Prgin (aka Surka Beatbox) multiinstumentalist je, bubnjar, udaraljkaš, pjevač, producent i glazbeni inovator. Surađivao je i surađuje s mnogim glazbenicima s hrvatske glazbene scene. Projektom Surka Beatbox spaja mnoga svoja zvanja i znanja u jedno – savršen miks funky, reggae, dub, dubstep, drum&bass, afrobeat, house i techno zvukova. Njegov beatbox performans na tragu je najboljih svjetskih glazbenih inovatora poput Beardymana, Dub FX-a i ReggieWattsa. Surki kao umjetniku vrijeme tek dolazi, a u Šomazgunima gledat ćete ga (ne samo) u ulozi bubnjara.

Nino Orepić, magistar je biologije – ekolog. Živi uglavnom od prijevoda, a bavi se i glazbom, zabavom, sociobiologijom, psihologijom komunikacije… Nakon nekoliko pionirskih bendova i više godina ratno/poratne pauze ponovo počinje svirati uz vatru, u noćima provedenima u šumama Medvednice. Bio je vrlo aktivan u obnovi reggae/dub scene u Hrvatskoj i susjedstvu, putujući kao udaraljkaška potpora mnogim dj‑ima. Nakon 2010. sudjeluje u projektima koje, jedne za drugim, doživljava kao vrhunce svojih glazbenih iskustava – afroudaraljkaški bend Kenkedenke, Leinerova Naturalna mistika, Mimika Mak Murtić Ensemble, Šoguni i Šomazguni.

 Vedran Perkov bavi se slikarstvom i glazbom. Svira usnu harmoniku i trubu i član je puhačkog orkestra u svojem Primoštenu. Otkako živi i svira u Zagrebu surađivao je s mnogim bendovima kojima intuitivnim glazbenim izrazom na svojem primarnom instrumentu usnoj harmonici donosi specifičan blues zvuk. Među tim bendovima su i Moonshine, Blue & lowdovn i Šomazguni.

Zaboravite na kalupe i ladice te dođete vidjeti što će Šomazguni 8. prosinca pokloniti KSET-u za 40. rođendan. Svakako će se potruditi nauživati i zabaviti svirkom, a to najtoplije žele i svima nama.

Ulaznice po pretprodajnoj cijeni od 30 kuna moguće je kupiti u KSET-u od 24.11. Cijena ulaznica na dan koncerta iznosit će 40 kuna. Sa sobom je potrebno imati člansku iskaznicu KSET-a. Zelenu iskaznicu nabavite na ulazu (5 kn) ili preko dana na šanku KSET-a (0 kn).

Be social

Komentari