Film

Trump najavio carine od 100 posto na strane filmove, industrija u šoku

Ilustracija/Pixabay
Vrijeme čitanja: 2 minute

Američki predsjednik Donald Trump objavio je u nedjelju uvođenje carina od 100 posto na sve filmove proizvedene izvan Sjedinjenih Američkih Država, što je izazvalo burne reakcije u filmskoj industriji diljem svijeta.

U svojoj objavi na društvenoj mreži Truth Social, predsjednik Trump je naložio Ministarstvu trgovine i Predstavniku za trgovinu SAD-a „da odmah započnu proces uvođenja carina“, tvrdeći da je američka filmska industrija “na umoru” i da predstavlja pitanje nacionalne sigurnosti.

„Druge zemlje nude različite poticaje kako bi privukle naše filmske stvaratelje i studije,“ napisao je Trump.

„Ovo predstavlja usklađeni napor drugih nacija i prijetnju nacionalnoj sigurnosti jer strani filmovi donose njihove poruke i propagandu u našu zemlju.“

Trump je zaključio svoju objavu izjavom: “ŽELIMO DA SE FILMOVI PONOVNO SNIMAJU U AMERICI!”

Industrija u panici, hitni sastanci u Hollywoodu

Najava je izazvala neposrednu reakciju među vodećim holivudskim studijima čiji su rukovoditelji sazvali hitne sastanke kako bi procijenili potencijalni utjecaj ovih mjera na tekuće i buduće projekte. Jedan visokopozicionirani izvršni direktor studija, koji je želio ostati anoniman, opisao je Trumpovu najavu kao “potpuno ludu” i “bombastičnu prijetnju koja može uništiti međunarodnu filmsku zajednicu.”

Produkcijske kuće već godinama sele snimanja u zemlje poput Kanade, Ujedinjenog Kraljevstva, Australije i Novog Zelanda zbog značajnih financijskih poticaja koji mogu drastično smanjiti troškove produkcije.

Međunarodne reakcije i diplomatske tenzije

Australski ministar unutarnjih poslova Tony Burke među prvima je reagirao na Trumpovu najavu, obećavši odlučnu podršku australskoj filmskoj industriji.

„Nitko ne bi trebao sumnjati da ćemo čvrsto zagovarati prava australske industrije,“ izjavio je Burke za australske medije.

„Naša filmska industrija zapošljava tisuće ljudi i značajno doprinosi našem gospodarstvu.“

Slične reakcije došle su i s Novog Zelanda, gdje je filmska industrija doživjela procvat nakon uspjeha franšize Gospodar prstenova i drugih blockbustera snimljenih u toj zemlji.

Nejasnoće i praktična pitanja

Stručnjaci iz industrije ističu brojne nejasnoće vezane uz najavljene carine. Ostaje neodređeno hoće li se carine odnositi samo na strane filmove ili i na američke produkcije djelomično snimljene u inozemstvu.

„Što je s filmovima koji su već u produkciji? Što s distribucijskim ugovorima koji su već potpisani?“ pita se jedan producent.

„A što je s televizijskim produkcijama i streaming platformama? Trump spominje samo filmove, ali danas je granica između filmova i TV sadržaja sve nejasnija.“

Trump je ranije ove godine imenovao Sylvestra Stallonea, Mela Gibsona i Jona Voighta kao “posebne ambasadore” američke filmske industrije. Međutim, nijedan od ovih glumaca još nije komentirao najnoviju Trumpovu inicijativu, niti su imali značajniju ulogu u oblikovanju američke filmske politike od svog imenovanja u siječnju.

Ekonomski analitičari upozoravaju da bi Trumpove carine mogle izazvati trgovinski rat u području kulturnih dobara, s potencijalno razornim posljedicama za globalnu distribuciju filmova i međunarodne koprodukcije.

Ostaje vidjeti hoće li Bijela kuća nastaviti s implementacijom ovih mjera ili je ova najava samo dio šire strategije pritiska u trgovinskim pregovorima s drugim zemljama.

Be social

Komentari