„Deadpool i Wolverine”: Dečki od milijardu dolara
Kad sazna da organizacija TVA i njen agent, Gospodin Paradox, žele uništiti Deadpoolov svijet koji je ostao bez svog sidrišnog bića, Logana/Wolverinea, Deadpool odluči pronaći Wolverinea iz alternativnog svemira i nagovoriti ga da mu se pridruži u borbi za spas svega što mu znači u životu. Na tom putu stoji im Cassandra Nova, mutantica čiji je cilj uništiti sve svjetove i ostaviti jedino onaj u kojem ona vlada željeznom rukom, Prazninu.
Dečko od milijardu dolara
Krajem 2017. najavljeno je da tvrtka The Walt Disney Company, odmilja zvana Disney, planira kupiti 21st Century Fox, odmilja poznatu kao Fox, što se i dogodilo 2019. godine. Jedno od pitanja koje se nametnulo za fanove „Deadpoola” i drugih Foxovih junaka i antijunaka kao što su pripadnici X-Mena i Fantastične četvorke jest kako ih uklopiti u Marvelov filmski svemir (MCU).
Kako će se Deadpool, koji nerijetko psuje, a ne zazire ni od ilegalnih supstanci i seksa, uklopiti u isti studij koji je proizveo primjerice „Bambija”? Hoće li Deadpool možda postati heroj bez greške, kao što je to Kapetan Amerika, i krenuti u grupu liječenih ovisnika u sklopu lokalne crkve ili za njega više jednostavno nema mjesta u Mišjoj Kući?
Ulozi su veliki – prva dva filma iz franšize o Prljavoustom Plaćeniku zaradili su preko jednu i pol milijardi dolara te nije svejedno hoće li ova zlatna guska biti dio MCU-a ili neće.
Nije Mišja Kuća pušionica opijuma!
Srećom, Kevin Feige, čelnik Marvela i Ryan Reynolds, glavni glumac i kreativna snaga iza Deadpoola, našli su kompromis. Deadpool postaje dio Marvelove galerije superheroja, filmovi zadržavaju predikat 15+, a jedino što Deadpool ne smije jest drogirati se. Mišja Kuća ipak nije pušionica opijuma i na to se mora paziti.
Upravo je ta ruta kojom je Wade Wilson pošao ona koja će uvelike odrediti njegovu sudbinu jer film je postao najuspješniji film s dobnim ograničenjem od 15 i više godina ikad, prešavši zaradu i „Jokera” i „Pasije”. Na kreativnom planu, Deadpool ostaje isti onaj Ryan-Reynolds-u-odijelu-superjunaka kakav je oduvijek i bio, uz dodatak Marvelova logoa na početku i veće kreativne slobode u području humora.
Humora koji odsad sadržava brojne reference na MCU od samog Feigea koji brani korištenje droga, preko pojavljivanja Marvelovih superjunaka pa sve do vrlo nesuptilnih i direktnih šala na račun sadašnjeg stanja MCU-a (vidi recenziju za „Kapetanicu Marvel”).
Svatko je junak svoga filma
Za razliku od marvelovskog humora, ako se on uopće može tako nazvati, deadpoolovski humor donosi i nešto što vrli prevoditelj filma zove „razdiranje proscenija” što je, koliko god grozno zvučalo, zapravo sposobnost Deadpoola da probije četvrti zid i šali se na račun sama sebe, drugih likova, filma i radnje, filmskih postupaka, trajanja filma, tehničkih aspekata kao što su režija, glazba, montaža i dr. te unosi pop-kulturne reference – od Blake Lively i „Tračerice” do Willa Smitha i Šamara koji se čuo po cijelom svijetu.
Osobitost filma leži i u uparivanju smrtno neozbiljnog Reynoldsa sa smrtno ozbiljnim Hughom Jackmanom koji glumi Wolverinea. Film izvrsno funkcionira kao buddy superhero comedy i road-trip film te i jedan i drugi dobivaju priliku zasjati na poljima kojima inače nisu skloni – i Reynolds kao dramski glumac i Jackman kao glumac u komediji.
Ono što je posebno zanimljivo jest da je ovo ujedno i film o Deadpoolu i film o Wolverineu te se potvrđuje scenarističko pravilo po kojem nijedan lik ne zna da ovo nije njegov film, već ga svi svojataju – i Deadpool misli da je glavni lik, ali i Wolverine, kamoli ostali likovi.
Nikad nećeš vjerovati tko se pojavio u filmu!
„Deadpool i Wolverine” je pravi film o multisvemiru u načinu na koji ga iskorištava – tu su brojne epizodne i sporedne uloge mnogobrojnih superjunaka i superzlikovaca te drugih glumaca koji dosad nisu imali prilike glumiti u MCU-u. Posebno su efektni nastupi _, _ i _, a tek _ i _!
Ne možemo ni prijeći preko činjenice da se _ konačno pridružio MCU-u, a niti da je _ zasjao u ulozi _, za koju je i rođen (imena poznata redakciji odnosno dijelu redakcije koji su gledali ovaj film. Niste valjda mislili da ćemo Vam otkriti radnju filma koji je u kina izašao prije malo više od mjesec dana?).
Nakon što smo i mi razdrijeli proscenij, vrijeme je za obračun s glavnom zlikovkom filma – Cassandrom Novom koji tumači Emma Corrin („Kruna”). Corrin je izvrsna kao zlikovka Cassandra, no njena minutaža je ograničena, a karakterizacija ne ide dalje od „zla zbog zla samog”. Ponekad je to dobro, ponekad loše, no u ovakvom filmu moglo je biti puno bolje. Ipak, Corrin je sjajna i vidi se da uživa u netipičnoj ulozi te, tko zna, možda ju opet budemo gledali.
Jer to je i bit multisvemira – nitko nikad ne umire, a svi se ponekad vrate.
Iako zazirem od multisvemira upravo zbog tog što nitko nikad ne umire i time su ulozi gotovo pa ništavni, u ovom filmu je to prednost jer dopušta Deadpoolu da se oprosti od 21st Century Foxa, tvrtki koja je vjerovala u uspjeh njegova filma i ujedno posluži kao most između Foxa i Disneyja odnosno Marvela.
Tomlette se vratio, ali bez Greggsa
Kao jedna od instanci u kojoj vidimo da je Deadpool sad dio Marvelovog filmskog svemira je i dodatak TVA-e, birokratske organizacije koja se brine za multisvemir i njenog zaposlenika, tajanstvenog Gospodina Paradoxa kojeg glumi nitko drugi doli Matthew Macfayden, koji ima velikog iskustva u upravljanju velikim tvrtkama i koji je spreman učiniti sve da bi postao vođa jedne takve tvrtke (ekhm, „Naslijeđe”, ekhm).
Iako Gospodin Paradox, unatoč tome što su ulozi čitavi svjetovi, paradoksalno nije veći zlikovac od Toma Wambsgansa, ipak ga je užitak gledati, pogotovo zbog fantastične glume ovog sjajnog glumca.
I tako nam se Deadpool vratio u ovom najdeadpoolovskijem filmu ikad, ne i najboljem filmu ikad, ali zato dovoljno zabavnom i zanimljivom da požurite u kino i pogledate ovaj ljetni blockbuster!