Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje predstavio novi pravopis: Otvorena javna rasprava
Na konferenciji za medije 15. travnja u Hrvatskom državnom arhivu Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje predstavio je novu inačicu hrvatskog pravopisa, trenutno petu u opticaju, koja je trenutno predmet javne rasprave. Inicijativa za stvaranje jedinstvenog pravopisa pokrenuta je prošle godine, kako bi Hrvatska pred ulazak u Europsku uniju mogla postati nacija s jedinstvenim pravopisom, koji će biti, kako navodi ravnatelj Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje – jedan, općenacionalan i obvezujuć.
Svoju podršku ovom hvalevrijednom projektu iskazali su i ministrica kulture Andrea Zlatar Violić, te ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović, čije je ministarstvo nadležno za propisivanje pravopisa koji će se koristiti u obrazovnom sustavu. Iako je službeni pravopis od početka 90-ih Babić-Finka-Moguš, do danas u pravopisnom sustavu vlada veliki nered, što se čak odrazilo i na testovima državne mature, gdje su naposljetku priznata razna rješenja zbog postojanja različitih inačica pravopisa.
U novom pravopisu i dalje postoje dvojne inačice, koje se dijele na one koje su preporučene za uporabu te one koje se ravnopravno koriste. Na neki način, ovaj pravopis je objedinio sve moguće opcije, s tim da je neke od njih preporučio, a neke – ne, ali su i dalje dozvoljene. Što se takvim pristupom planira postići, ostaje nam nejasno. Konkretan primjer je uvijek sporna uporaba oblika neću (koji je ovim pravopisom preporučen) i ne ću (koji je ovim pravopisom “samo” preporučen). Upravo je zbog toga i otvorena javna rasprava, kojoj su prvi prilog dali hrvatski branitelji, svojim notornim prijedlogom za povratak korijenskom pravopisu, koji su neki mediji odmah prenijeli. Nadamo se ipak da će se u raspravu uključiti i jezikoslovci i kako ćemo u dogledno vrijeme imati jedinstven pravopis koji će se moći upotrebljavati u svakoj prilici.
Za razliku od brojnih drugih izdanja pravopisa, koje smo mogli kupiti čak i na kioscima, pravopis u izdanju Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje može se naći na njihovim mrežnim stranicama.