Advent na Ziheru - 2024
2. prosinca 2024.

Vrijeme čitanja: 4 minuteI ove godine Advent na Ziheru donosi nagrade, ali i zanimljive priče i preporuke.

"Bilo je sada" [Dunije - naslovnica albuma]
26. studenoga 2024.

Vrijeme čitanja: 5 minuteDugo smo čekali, a nismo ni znali da na to čekamo, na sastav kao što su Dunije. One ne samo što su supergrupa jer su poznate umjetnice koje su svoja znanja i talente sastavile i napravile nešto iznimno, one su prijateljice i žene koje se međusobno vole i poštuju, što se itekako osjeti.

Vizart

Antonio Grgić: Spomenici/antispomenici i Kierkegaardov dimnjačar

Foto: Facebook/ Galerija AŽ
Vrijeme čitanja: 2 minute
Foto: Facebook/ Antonio Grgić
Foto: Facebook/ Antonio Grgić

Antonio Grgić, arhitekt u službi umjetnosti, već godinama, možemo reći, djeluje na području urbanih intervencija. Iako se za njegovu posljednju zagrebačku izložbu ne može reći da je bila direktno povezana i omeđena urbanim prostorom (radilo se o izložbi prijamnica za nagradu T-HT@MSU, kojima autor predlaže performans u kojemu bi sudjelovali otpušteni radnici T-HT-a) nadolazeća izložba, koja se otvara u petak, 10. travnja u Galeriji AŽ, zasigurno je povezana i omeđena urbanim prostorom. Izložba “Spomenici/antispomenici i Kierkegaardov dimnjačar” povezuje nekoliko prijašnjih Grgićevih radova, ali i predstavlja dvije nove intervencije usko vezane za prostor u kojem se ona odvija.

Autorove intervencije u urbani prostor često nisu omeđene zidovima galerija već su smještene vani pa će, iako zvuči pomalo nevjerojatno, biti zanimljivo vidjeti kako se autorovi vanistitucionalni i instalacijski pothvati ponašaju u samom prostoru. Na izložbi ćete se susresti s urbanom intervencijom “Spomenik Romanu” posvećen nedavno preminulom koprivničkom slikaru Romanu Baričeviću. Spomenik je postavljen na galeriji u kojoj je Baričević održao svoju prvu i jedinu samostalnu izložbu, a Grgić je jedan dio spomenika premazao bitumenom koji je bio neizostavan u “crnoj” fazi preminulog slikara. Uz spomenik Romanu, autor će postaviti i “Ljestve od zlata”. Ova je pak urbana intervencija postavljena na bočnom portalu pravoslavne crkve u Koprivnici, a nastala je kako bi “srušila” zid koji ograđuje crkvu.

Govoreći o izložbi i sam Grgić postavlja neka pitanja govoreći “U svakoj dijalektici, pa tako i onoj spomenika i antispomenika, postoji treći, neizrečeni element. (…) U klasifikaciji, da bi dva elementa bila antagonistična potreban je treći element koji ih razdvaja i u isto vrijeme ujedinjuje (…). Koji je to “treći” element u dijalektici spomenik/antispomenik? Koji je to ometajući i u isto vrijeme objedinjujući element?”.

Ako si i sami želite odgovoriti na ova ili slična pitanja, izložba je otvorena do 23. travnja na adresi Žitnjak 53.

Be social

Komentari