novo u kinu
29. veljače 2024.

Vrijeme čitanja: 2 minute Povratak Poa, pande koja ne oprašta kung-fu te nova suradnja Godzille i Konga, vječitih rivala koji su u stvarnom životu dobri kolege, obilježit će ovaj filmski mjesec.

22. veljače 2024.

Vrijeme čitanja: 14 minute Stiže nam Dora, a naši Eva Juraški, Helena Kezerić i Patrik Horvat raspisali su dojmove oko natjecateljskih pjesama uoči prvog polufinala.

Vizart

Džungla Romane Nikolić u Galeriji Vladimira Nazora

džungla
Foto: Facebook/ Romana Nikolić - Džungla
Vrijeme čitanja: < 1 minuta

U Galeriji Vladimira Nazora večeras se otvara izložba Džungla Romane Nikolić. Riječ je o crtačkoj instalaciji koja predstavlja stilizirano tropsko raslinje koje posjetiteljima približava fantazmagorijski Rousseauov svijet kojim se autorica inspirira lišavajući ga boje u izvedbi dekorativnog grafizma.

Izmaštane prašume svedene su na uzorak što se, sukladno modnim trendovima, može otisnuti na robu široke potrošnje, od odjeće do tapeta. Postav Džunglu ne čini samo ambijentom, pretvarajući ju u moguće mjesto radnje kakvog grafičkog romana, već i izmješta koreografiju razgledanja i doživljavanja umjetnosti. Kako je crtež smješten na podu galerije, svakim korakom iza sebe ostavljamo vlastite stope, upisujući svoje prisustvno u tu izmaštanu, stripovsku džunglu. Naš otisak postaje vidljiv, poput otisaka svih prethodnih posjetitelja, i njegov je upis doslovan. No agresija promatrača ili posjetitelja ne zaustavlja se samo na neizbježnom dodatku tijelu crteža – gaženjem, prljanjem i raznim mehaničkim oštećenjima crtež će, do kraja izložbe, jednostavno prestati postojati. Ekološki otisak održavanja umjetničkog djela (zanemarimo li zasada otisak izvedbe samog rada) na životu nakon izvedbe u galeriji, izostat će.

Instalacija džungle, dekorativne i prijeteće, ugrožene i moćne u isto vrijeme, te zaziranje od sakupljačkog impulsa u instalaciji Romane Nikolić postavlja pitanje o tome koja je razlika između proizvodnje umjetnosti i proizvodnje nekih drugih predmeta ili događaja, što čine ljudsku kulturu u najširem smislu te riječi. Na kraju, kolika je odgovornost i dosljednost kritičke umjetnosti u njezinom stvaranju ekonomskih i ekoloških odnosa u današnjem svijetu, kroz prizmu osobne umjetničke, ali i šire shvaćene brige i odgovornosti za vlastiti okoliš. (iz teksta Jasne Jakšić)

Be social

Komentari