James Earl Jones
12. rujna 2024.

Vrijeme čitanja: 2 minute Dana 9. rujna preminuo je James Earl Jones, kazališni, filmski i televizijski glumac, omiljen zbog svojih uloga kao što su ona Mufase u „Kralju lavova”, Dartha Vadera u serijalu „Star Wars”, Jacka Jeffersona u filmu „Velika bijela nada”, Jamesa Greera u serijalu o Jacku Ryanu, ali i brojnim drugim ulogama.

Adele
3. rujna 2024.

Vrijeme čitanja: 6 minute 10 koncerata, najveća pop-up arena ikad i najduža setlista koju je Adele otpjevala. Riječi još uvijek nisu dovoljne, bilo je savršeno.

Vizart

Ulazak u Dvorišta i svijet grafike Josipa Butkovića u HDLU

Foto: Ziher.hr/Luka Kirin
Vrijeme čitanja: 2 minute

Izložba Josipa Butkovića Dvorišta otvorena je u HDLU-u, u galeriji Prsten. Dvorišta predstavljaju spoj izloženih grafičkih listova u raznovrsnim kombinacijama i matrica na podu s kojih su otisnuti. Grafike su  postavljene većinom po zidovima u obliku rombova unutar kojih se izmjenjuju amorfni crno-bijeli oblici. Osim oblika romba postoji i otisnuta longitudinalna traka koja unutrašnjim rasporedom podsjeća na šumu. Jedini ciklus grafika na podu sastoji se od manjih otisnutih listova koji zajedno čine vibrantnu podlogu od tisuće kratkih poteza koji pokreću cijelu površinu. Unutar rombova svaki pojedini list može se čitati sam za sebe, cjelovit je i lijep, ima u sebi umjetnikovu intenciju i ljepotu, ali i prirodnu surovost i nered.

Izložene su i fotografije koje nas pobliže upoznaju sa samim procesom. Polako se otkrivaju tajne slobodnih poteza koji se ukrštavaju s urednim i određenim plohama.

Josip Butković rođen je u Rijeci 1950. godine, diplomirao na ALU u Novom Sadu, završio postdiplomski studij grafike na Fakultetu likovne umjetnosti u Beogradu. Poznati je hrvatski grafičar koji se probija na hrvatsku grafičku scenu 80-ih godina, a jedan je od glavnih kreatora “Riječke grafičke škole” kojom je afirmirao grafiku u tome gradu i kojom ona postaje centar hrvatske grafike unutar tadašnje Jugoslavije.

Jedna od posebnosti njegovih djela leži u uvođenju slučaja u proces nastanka umjetničkog djela u kojem sudjeluju kokoši i kornjače kao „sukreatori“, ali i vanjski uvjeti koji se vremenom mijenjaju i kojima su izlagane grafičke ploče. Svoj atelje mijenja za prostor prirode s kojom surađuje na način da joj dopušta najrazličitije intervencije. U isto vrijeme on intervenira u prostoru mrgara i torova za ovce u kojem organizira umjetničke akcije. Iako radi drastične i radikalne iskorake i eksperimente, Butković ostaje dosljedan u odabiru osnovnog izražajnog sredstva- grafike.

Autor u svojoj izložbi otkriva cijeli proces, svoje metode, ne ostavljajući pitanja neodgovorenim što se tiče samog postupka, on nas uvodi u ljepote grafike, njezinih mogućnosti, ali i ograničenja koja on pobija konceptualnim iskoracima.

Izložba je otvorena do 9. travnja 2016.

Be social

Komentari