12. studenoga 2025.

Vrijeme čitanja: 5 minuteProšlogodišnji dobitnik pjesničke nagrade Na vrh jezika, Hrvoje Ryznar, ove je godine objavio svoju prvu zbirku pjesama Kolaterale.

11. studenoga 2025.

Vrijeme čitanja: 4 minuteRockmark, kao i svake godine, donosi zanimljive naslove od kojih se mnogi nađu na našim policama. Ovoga puta izdvajamo pet naslova koja će se najčešće ‘skenirati’ na blagajni tijekom Interliber tjedna.

Izvedbene umjetnosti

Zoom + Igralke festival fokusira se na nove kazališne tendencije

Foto: Krsto Vulovic
Vrijeme čitanja: 2 minute

U organizaciji Drugog mora i Kolektiva Igralke, u Rijeci će se od 28. rujna do 4. listopada održati Zoom + Igralke Festival, u prostorima Filodrammatice, KUC-a Kalvarija i Hrvatskog kulturnog doma na Sušaku.

S fokusom na nove kazališne tendencije koje se razvijaju u Hrvatskoj i Europi, sedmodnevna manifestacija nastaje povezivanjem postdramskog i međunarodnog fokusa festivala izvedbenih umjetnosti Zoom, pokrenutog 2010. godine, i intimnijih, autorskih kazališnih formi koje su bliske Kolektivu Igralke.

Program festivala donosi sedam izvedbi i jednu video instalaciju. Riječima Sendi Soltar iz Kolektiva Igralke, „poetski glazbeni performans Ptice-špijuni domaće autorice mlađe generacije Rajne Racz oživljava zabranjivane i progonjene glasove disidenata, egzilanata i drugih nepodobnih mislitelja i umjetnika našega vremena, dajući poseban prostor palestinskim pjesnicima.

Preplavljen kaosom suvremene svakidašnjice, slovenski performer Luka Piletič u duhovitom autorskom solu Pod kontrolom pokušat će uspostaviti kontrolu nad svojim životom (ili se barem njome poigrati) koristeći elemente suvremene klaunerije.

U suptilnoj i intrigantnoj režiji srpske redateljice Tare Manić gledamo komornu duo dramu Kako sam naučila voziti u kojoj virtuozna gluma snažnog dvojca oživljava žensku traumu iz djetinjstva u svoj kompleksnosti odnosa i situacija.

Foto: Dragana Udovicic

Međunarodno priznati autorski par Giuseppe Chico i Barbara Matijević u lucidnom interaktivnom DIY mjuziklu SCREENAGERS Vol. 2 pozvat će nas da se uključimo putem pametnih telefona i zajedno se utopimo u webu, igramo i meditiramo o različitim načinima na koje Internet utječe na naše živote.

Zavirite u Pornokabinu

Slovensku performericu Natašu Živković gledamo u autorskom projektu Sine u kojem preispituje rodne konstrukte istražujući fenomen zakletih djevica ili virdžina s područja Balkana, dajući ‘drag-odgovor’ na pitanje opstanka u muškom svijetu.

Festival će zaključiti spektakularna Tehnoburleska Kradljivci slika kolektiva Feminalz koja se neustrašivo poigrava društvenim stereotipima oko nacionalnog identiteta, mačizma, roda, političkog populizma i medijske melodrame, razotkrivajući licemjerje koje je obično ugrađeno u normativne konstrukte.“

Uz kazališne izvedbe, slovenski glazbenik i medijski umjetnik Luka Prinčič održat će predavanje-performans BeYourOwnPlatform, o strategiji kojom glazbenici nastoje stvarati vlastiti online prostor koji je neovisan o algoritmima i korporativnim platformama, što umjetnicima omogućuje samostalno donošenje odluka, unatoč zahtjevnijem, ali otpornijem putu. Za vrijeme trajanja festivala, posjetitelji će moći zaviriti u Pornokabinu autorice i performerice Line Akif – Čokoline, koja svojim video radovima osvještava gledatelje o trenutnoj stambenoj krizi iz feminističke perspektive, istovremeno nastojeći prikupiti sredstva za kupnju stana.

Besplatne ulaznice za svaku izvedbu moguće je rezervirati putem online obrasca, a više o programu doznajte na ovoj poveznici.

Izvedbe

Nedjelja, 28. rujna, 19:00 @ KUC Kalvarija

Rajna Racz i Marin Živković: Ptice-špijuni, monodramski glazbeni performans

Ponedjeljak, 29. rujna, 19:00 @ Filodrammatica

Luka Piletič: Pod kontrolom, solo izvedba

* na engleskom

Utorak, 30. rujna, 19:00 @ Filodrammatica

Paula Vogel, Tara Manić: Kako sam naučila voziti, predstava

Srijeda, 1. listopada, 19:00 @ Filodrammatica

Luka Prinčič: BeYourOwnPlatform, predavanje-performans

* na engleskom

Četvrtak, 2. listopada, 19:00 @ HKD na Sušaku

Giuseppe Chico i Barbara Matijević: SCREENAGERS Vol. 2, interaktivna predstava

* na engleskom

Petak, 3. listopada, 19:00 @ HKD na Sušaku

Nataša Živković: Sine, plesna kazališna predstava

* na slovenskom, uz titlove na hrvatskom

Subota, 4. listopada, 19:00 @ KUC Kalvarija

The Feminalz Collective: Tehnoburleska Kradljivci slika, plesna kazališna predstava

Instalacija

  1. rujna – 4. listopada, 17:00-20:00 @ Filodrammatica

Lina Akif: Čokolina Pornokabina, video instalacija

Be social

Komentari