27. veljače 2025.

Vrijeme čitanja: < 1 minutaOvogodišnje izdanje festivala održat će se od 9. do 15. lipnja na više lokacija u Sarajevu, uz bogat program koji uključuje radionice, izložbe, predavanja, photo reviews, Photo Book Day i Movie Night.

dora
26. veljače 2025.

Vrijeme čitanja: 10 minuteŠteta što se nitko nije sjetio nagovoriti Vlatku Pokos da vodi Doru, to bi me uzbudilo više od svih pjesama zajedno koje se ove godine natječu za svoje tri minute u Švicarskoj na Eurosongu.

Vizart

Andreas Lie svojim radom postiže harmoniju između životinja i prirode

Foto: huffingtonpost.com
Vrijeme čitanja: < 1 minuta

Često smo imali priliku čuti ili pročitati, ali ponekad i sami izreći da je suvremena umjetnost neshvatljiva i da jednostavno ne vidimo što je umjetnik htio reći. Teško je “pročitati” umjetničko djelo ako ga mi sami ne stvorimo, a posebice je to neizvedivo u posljednjih nekoliko godina otkada umjetnici šire granice u koje, očito, “obični” ljudi ne mogu još uvijek jasno zaviriti. Nova umjetnost ponekad jest “čudna”, ali primjer koji vam donosimo je također slučaj suvremene umjetnosti, no itekako je shvatljiv, nadasve zanimljiv te posve drugačiji.

Granicu umjetnosti ovoga puta pomaknuo je norveški umjetnik Andreas Lie koji je pokušao spojiti dva elementa u jedan. Njegova djela ne možemo nazvati fotografijama, ali ona se sastoje od fotografija. Obrise životinja umjetnik “popunjava” mističnim fotografijama krajolika i to na toliko dobar način da je teško uočljiva granica između životinjskog krzna i krajolika. Lie sebe ne naziva fotografom, jer to on doista i nije, već digitalnim umjetnikom, a u svom radu se najčešće koristi Photoshopom. Osim eksperimentiranja sa životinjskim, Lie je prvobitno počeo s ljudskim obrisima. Po mom mišljenju, vlastito stanište se bolje uklapa u obrise životinja pomoću kojeg se postigne jači dojam dimenzionalnosti “krzna”.


Be social

Komentari