Danas obilježavamo Svjetski dan poezije!
Danas obilježavamo Svjetski dan poezije. Već petnaestu godinu zaredom na ovaj dan svijet slavi poeziju. World Poetry Day UNESCO je proglasio 21. ožujka 1999. godine s ciljem pisanja, objavljivanja i poučavanja poezije širom svijeta. Istaknuto je da treba odavati i poticaj nacionalnim, regionalnim i internacionalnim poetskim pokretima.
Slavljenje poezije seže još u daleku prošlost. U drugom se obliku taj dan slavi još od 1505. godine. Naizmjenično se slavio u listopadu i studenom, najčešće 15. listopada na rođendan poznatog rimskog pjesnika Vergilija.
Poeziju je ponekad teško definirati. Ona je umjetnički žanr, označava lijepu književnost i žanr u cjelini, ali ona je i konkretni izraz ljudskog duha u umjetnički osjećajnom i ritmičkom jeziku. Djeluje na čovjekovu svijest i osjećaje, sadržavajući u sebi trenutke estetskoga doživljavanja, pouke i spoznaje. Poznati francuski pjesnik, Jacques Prévert, poeziju je opisao rekavši: „Poezija je ono što se sanja, ono što se zamišlja, ono što se želi, i ono što se često dogodi. Poezija, to je stvarnije i korisnije ime života.“
Razne se teme provlače kroz pjesništvo – ljubav, smrt, domoljublje, djetinjstvo. Iskoristili smo ovu priliku te se prisjetili nekih domaćih i stranih autora koji su bili uspješni u stvaranju poezije.
Vesna Parun ljubavi je ispisala svoje najbolje stihove, ona je se nije postidjela. Kroz svoje stihove pomiče stjegovnu misao da je život bez ljubavi biljka gorka pelina bez ikakve budućnosti jer je ljubav hridina koja ga štiti te se jedino nje treba čuvati i štedjeti:
Ljubav
Tiha i prastara je ljubav, skrovito srce bilja
treptavo more i mekan srh na vlatu.
Ljubav je blagoslov zemlje, zamišljena ptica
večernji jablan, kudjelja na kolovratu.
Ona je njihala borce i vozila sanjare
uzbibala je ljude, njivu suncokreta.
Dala je zelen lišću i škrge ribama da dišu:
ljubav je čelo djetinje, bajka ljepšega svijeta.
A bol je dio njen, posječena lastavica,
suza što glinu mekša, vrutak tajni.
Bol cvate klasom gorkim, čudesni kvasac vida
osvrtaj za suncem i gutljaj oproštajni.
Kroz poeziju se mogu izraziti i osjećaji ogorčenja, samilosti i srdžbe. Upravo se ti motivi protežu kroz liriku čileanskog pjesnika i nobelovca Pabla Nerude, a tematika njegovih pjesama je ljubavna patnja, samoća i borba.
Znat ćeš
Znat ćeš da te ne volim i da te volim,
jer živjet je moguće na dva načina,
riječ je samo krilo tišine,
a vatra čuva polovinu studeni.
Volim te da bih te počeo voljeti,
da bih ponovo počeo beskraj,
da te ne bih prestao voljeti nikada:
zato te još uvijek ne volim.
Volim te i ne volim, kao da imam
u svojim rukama ključeve sreće
i nesigurnu sudbinu nesretnika.
Moja ljubav ima dva života da bi te voljela.
Zato te volim kada te ne volim
i zato te volim kada te volim.
Antun Branko Šimić, pjesnik ljubavi i smrti, osjećao je trajnu tjeskobu i duhovni nemir. U njegovoj je lirici isprepleteno više emocionalnih stanja: od emocionalnog stanja straha do emocionalnog stanja žalosti. Za njega je život bio težak, nesmiljen, surov i okrutan te ga je on samo konstatirao govoreći o smrti.
Smrti i ja
Smrt nije izvan mene. Ona je u meni
od najprvog početka: sa mnom raste
u svakom času
Jednog dana
ja zastanem
a ona raste dalje
u meni dok me cijelog ne proraste
i stigne na rub mene.
Moj svršetak
njen pravi je početak:
kad kraljuje dalje sama.
Poezija je bila i ostala sudbina pjesnika. Neka barem na današnji dan postane i sudbinom običnog čovjeka. Ovaj veliki dan obilježava se i u Hrvatskoj brojnim događanjima. Osim što je kalendarski prvi dan proljeća i Svjetski dan poezije, 21. ožujka je i rođendan hrvatskog književnika Ivana Gorana Kovačića te se povodom tog dana održava i poznata pjesnička manifestacija Goranovo proljeće.
Ove godine možemo biti sudionici zanimljive i edukativne kampanje Poetry projekt koju je 3. ožujka predstavio brend Julius Meinl. Povodom tog dana u zagrebačkim se tramvajima nalazilo deset tisuća poruka sa stihovima poznatih hrvatskih pisaca poezije. Kao nastavak tog projekta, Julius Meinl odlučio je nagraditi sve ljubitelje kave. Naime, svi oni koji se danas, 21. ožujka, na Svjetski dan poezije odluče popiti kavu imaju je priliku platiti svojom pjesmom, riječima, stihovima i mislima zapisanim na komadu papira. Valuta plaćanja na više od 250 mjesta u Hrvatskoj (koji toče Julius Meinl kavu) postaje upravo poezija.
U svakodnevnoj trci za nečim, ljudi rijetko imaju vremena za lijepu riječ i pjesništvo. Stoga, zastanite na tren i barem danas pročitajte i recitirajte stihove te na taj ili neki sličan način proslavite Svjetski dan poezije, pozdravite proljeće te obilježite rođendan Ivana Gorana Kovačića.