Jesu li žene i dalje podređene u umjetnosti?
Revizija u više od stotinu londonskih galerija, koju je proveo ELF (East London Fawcett’s), otkrila je da samo 5% galerija predstavlja jednak broj muških i ženskih umjetnika. Također, utvrđeno je da radovi niti jedne umjetnice nisu bili među prvih sto najprodavanijih na aukcijama u čitavoj 2012. godini.
Revizija se bavila razdobljem od travnja 2012. do travnja ove godine, te skupila podatke o točno 134 komercijalne londonske galerije, koje su sveukupno u tom razdoblju od godinu dana predstavile čak 3,163 umjetnika. Inače, organizacija ELF ogranak je veće, poznate organizacije, The Fawcett Society, čiji je moto: “Radimo za ženska prava od 1866. godine”. Radi se o vodećoj britanskoj organizaciji za ženska prava, čiji je cilj boriti se jednakost žena na poslu, u domu i u javnom životu. Slijedeći grafikon jednostavno prikazuje rezultate revizije.
No, ipak situacija nije toliko crna. Primjer za to nalazimo u njemačkoj galeriji Bonner Kunstverein, koja prigodom obilježavanja svog pedesetog rođendana priprema retrospektivu na žensku umjetnost, naziva HERstory. Od 1960-ih do suvremene umjetnosti, koz seriju lutki, slika, seksualnih igrački itd. ova izložba pokazuje raznolik doprinos žena umjetnosti. Na izložbi će posjetioci moći vidjeti radove umjetničke grupe Spartacus Chetwynd i umjetnice Suse Weber.
Ovoj pomalo neobičnoj izložbi nije cilj samo podsjetiti na umjetnički rad žena, nego i ispitati kako je feministički pokret promijenio smjer povijesti umjetnosti. Postavlja zanimljiva pitanja: “Je li feminizam promijenio i usmjerio način na koji svi umjetnici danas percipiraju spol?”, te “Kako je naša povijest i povijest ženskog pokreta oblikovala sadašnjost?”. Izložba je otvorena do 25. kolovoza 2013. godine.