Ivan Kožarić/devedeset druga mu je godina tek!: Umjetnikov opus u centru Zagreba
U povodu Kožarićevog devedeset drugog rođendana, danas, 10. 06. 2013. godine, u zagrebačkoj Galeriji Forum, otvorena je izložba IVAN KOŽARIĆ / DEVEDESET DRUGA MU JE GODINA TEK. Izložba je svojevrsni rođendanski poklon Galerije umjetniku, ali i umjetnika onima koji cijene njegov rad.
Ivan Kožarić hrvatski je kipar rođen 10. 06. 1921. godine u Petrinji. U dobi od dvadeset dvije godine, upisao je kiparstvo na Akademiji likovne umjetnosti u Zagrebu, te je 1947. godine i diplomirao. Počeo je izlagati 1953. godine, a prvu samostalnu izložbu održao je 1955. godine. Od 1997. godine postao je i redovni član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.
Godinu dana boravio je u Parizu kao stipendist, gdje se upoznao s europskom umjetnošću. Francuski kritičar Jacques Lassaignea veoma je cijenio njegov rad, te je u Parizu surađivao s Galerijom Maguy, koja je otkupila više njegovih radova. Kožarić je unatoč pariškom uspjehu karijeru odlučio nastaviti u domovini.
Početkom šezdesetih bio je član grupe Gorgona, zajedno sa slikarima Jevšovarom, Kniferom, Sederom i Vaništom, arhitektom Miljenkom Horvatom, povjesničarem umjetnosti i konceptualnim umjetnikom Dimitrijem Bašičevićem Mangelosom, te kritičarima Matkom Meštrovićem i Radoslavom Putarom.
U Zagrebu su svima znane njegove skulpture A.G. Matoša, u Gajevoj ulici podignut je Crveni znak, i nedavno obnovljeno Prizemljeno sunce (dio zagrebačkog Sunčevog sustava). Dosada je izlagao na šezdesetak samostalnih i oko dvije stotine skupnih izložbi, u zemlji i u inozemstvu, i to na važnim međunarodnim izložbama, primjerice 1976. godine u Veneciji, te 1979. godine na Biennale u Sao Paolu. Njegova djela dio su brojnih privatnih zbirki i muzeja. Njegovo ime spominje se u antologijama svjetske i europske skulpture, a za svoj rad primio je brojna priznanja, te 1997. godine i Nagradu “Vladimir Nazor” za životno djelo.
Da Kožarića unatoč poznim godinama nije napustio duh i smisao za humor govori par situacija, pa je tako pri ulasku u Galeriju, pogledavši najveću skulpturu falusa uzviknuo: “Koji je ovo k***c?”, a pogledavši jedno od degradiranih djela pretvorenih u umjetninu šaljivo je upitao organizatora izložbe: “Pa kako se ovo moglo dogoditi, dao sam ti ih na čuvanje?”.
Bivši ministar kulture, Božo Biškupić, također je čestitao rođendan ovome hrvatskom kiparu.
Na ovoj izložbi imat ćete priliku vidjeti raznolike eksponate. Od relativno nedavno nastalih radova koji uključuju Kožarićeve crteže i skulpture te jedan autoportret iz 2012. godine, do starijih radova primjerice gipsane noge, dijela skulpture iz 1955. godine zvane Kupač pod tušem.
Također ćete imati priliku razgledati i radove koje je autor uništio prije nego što ih je dovršio, a izložbi je u cilju i njima dati status umjetnine.
Istaknut je jedan motiv – motiv falusa, odnosno penisa u erekciji. U mnogim drevnim kulturama falus je simbol plodnosti, no ovaj simbol možemo pronaći i u modernoj arhitekturi, primjerice poznati neboder, “Londonski krastavac”. Kod samog Kožarića motiv falusa prisutan je desetljećima, te ga se na ovoj izložbi može vidjeti u više verzija, no naglasak nije u tradicionalnom značenju falusa kao simbola plodnosti, već više na humoru.
Osim crteža i skulptura, dio izložbe je i fotodokumentacija nedavnih postava javnih skulptura, odnosno obnovljenog Prizemljenog sunca i Crvenog znaka. Izložba je otvorena do 20. srpnja 2013. godine. Cilj ove izložbe je, dakle pokušati u malo eksponata ujediniti cijelokupni Kožarićev opus. Dragi umjetniče, Ziher ti želi sretan rođendan!