
Vrijeme čitanja: 3 minute U rubrici Nova glazba slušajte najzanimljivije aktualne singlove i glasanjem odaberite svog favorita na domaćem glazbenom terenu.

Vrijeme čitanja: 4 minute Toliko je važno da zna da smo tu, da je čujemo i vidimo, da smo na njenoj strani, da uporno ponavljamo da žrtva nikada nije kriva i da ne postoji pravo vrijeme niti vremenski rok u kojem je trebalo prijaviti nasilje. Jedino pravo vrijeme je ono kada je žrtva spremna.
Završila je priča o ljubavi i tmini – napustio nas je Amos Oz
29.12.2018.
Veliki izraelski književnik Amos Oz umro je 28. prosinca u 80. godini života ostavivši iza sebe bogatu kulturnu baštinu.
Rođen kao Amos Klausner 4. svibnja 1939. u Jeruzalemu gdje se i školovao, bio je aktivan i u politici kao jedan od utemeljitelja pokreta Peace Now. Odrastao je u Jeruzalemskoj četvrti Karem Avraham u koju je smjestio velik broj svojih romana. Bio je izrazito pacifistički nastrojen i jedan je od prvih Izraelaca koji je zagovarao rješavanje izraelsko – palestinskog sukoba. To se vidi u članku “Zemlja naših predaka” koji je napisao 1967. godine.
Ostaje nam cijeli njegov svijet
Pisao je romane, eseje o politici, književnosti i miru, a također je dobitnik mnogih prestižnih nagrada kao što su Izraelska nagrada za književnost (1998.), Mirovna nagrade njemačkih nakladnika i knjižara (1992.), Goetheova nagrada grada Frankfurta (2005.), itd. Djela su mu prevedena s hebrejskog na više desetaka jezika diljem svijeta, pa tako i na hrvatski. Možemo sada nabrajati postignuća, prijevode i romane, eseje i političke istupe, ali ono što doista ostaje iza jednog velikog pisca njegov je svijet koji će nadživjeti samu uspomenu o njemu, tako da bez provjeravanja podataka uskoro nećemo ni znati da više nije među živima. Jer će zapravo zauvijek tu i biti.
Uskoro ćemo vam donijeti veći i kompletniji pregled romana koje možete naći u knjižarama i knjižnicama kod nas uz malo opširniji tekst o samom autoru.
Komentari

Marija Anušić
- “Uskim putom duboko na sjever” (R. Flanagan): Pritajeni veliki roman 21. stoljeća
- “U vrtu čudovišta” (L. Slimani): Likovi koje ne volimo, ali ih razumijemo
- “Blizina svega” (A.Z. Stolica): Od oglasa do uranjanja u intimno
- RefLektira: Starac i more (E. Hemingway)
- “Schindlerov lift” (D. Cvijetić): Kronika jednog raspada