Što zapravo predstavlja poznati Starbucksov logo?
Korisnik Reddita jmay69 u njujorškom Metropolitanu otkrio je brončanu skulpturu nastalu u davnom šesnaestom stoljeću u Italiji, koja neobično podsjeća na logo poznatog Starbucksa. Uskoro je njegova fotografija dvorepe renesansne vile preplavila internet.
Umjetnik koji je stvorio Starbucksov logo, Terry Heckler, kaže kako je logo metaforika učinka kofeina na čovjeka, jer: “Kao i sirene, kava privlači čovjeka na stijene.” Prema Starbucksu, dizajn je temeljen na nordijskoj rezbariji dvorepe vile, koja također datira iz šesnaestog stoljeća. Za vas smo malo istražili porijeklo ovog zanimljivog mitološkog bića.
Legende o Melusini
Ovo je lik iz europske mitologije, a dio je europskog folklora. Najčešće se pojavljuje u mitovima sjeverne Europe, konkretno u poganskim keltskim i galskim vjerovanjima. Melusina je ženski duh koji prebiva u svježim vodama te u svetim potocima i rijekama. Vodene vile koje su bile odgovorne za brojne izazove s kojima su se hrabri vitezi iz bajki morali suočavati, bile su također melusine. I Gospa od jezera, koja je odgojila Lancelota i pomogla Arthuru da nađe mač, jedna je od njih. Germanskim plemena koristila su lik Melusine kao heraldiju, a to su obično bile dvorepe meluzine, koje bi u svakoj ruci držale po jedan vlastiti rep, baš kao ona s loga Starbucksa ili ona iz Metropolitana. Grb Varšave također na sebi nosi vrstu Melusine, koju poljaci zovu syrenka, a koja je prikazana tako da u rukama drži štit i mač. U poljskoj mitologiji syrenka je vodeni duh iz rijeke Vistule. Sirena u hrvatskom jeziku ipak nije pravilan termin za ovo biće, budući da su sirene originalno u grčkoj mitologiji polužene-poluptice koje svojim krasnim pjevom prizivaju mornare, da bi ih kasnije ubile. Ukoliko vas zanimaju mitovi o Melusini, možete ih pročitati ovdje.
Umjetnost inspirirana legendama
U umjetnosti je obično prikazivana poput zmije ili ribe od struka nadolje, a ponekad su Melusine ilustrirane s dva repa i krilima, dok im gustu kosu krasi kruna. Sir Walter Scott je u devetnaestom stoljeću ispričao zanimljivu bajku o jednoj Melusini, koja se udala za grofa Guya de Lusignana, a u kojoj govori kako se ovo mitsko biće može pronaći u Normandiji i Bretanji. Martin Luther je također poznavao priče o Melusinama, te je u njegovoj verziji Melusina zao duh, poznat igračima D&D-a succubus. Sam Johann Wolfgang von Goethe napisao je priču Nova Melusina, koju je objavio u sklopu zbirke Wilhelm Meisters Wanderjahre. Dramski pisac Franz Grillparzer Goetheovu priču je prenio na daske koje život znače, a Felix Mendelssohn napisao je koncertnu uvertiru zvanu Lijepa Melusina u svom 32. om opsusu. Ovaj mitološki lik inspirirao je i mnoge druge pisce, skladatelje, umjetnike, pa tako nije nimalo čudno da je inspirirao i Starbucksovog dizajnera Terrya Hecklera.