21. ožujka 2026.

Vrijeme čitanja: < 1 minutaImamo novu neslužbenu himnu proljeća. Btw, sretan vam prvi dan proljeća.

19. ožujka 2026.

Vrijeme čitanja: 3 minuteI više nego ugodna večer koja nam je pokazala dosege Toma Smitha, frontmena kojeg sada poznajemo nešto dublje nego što je to bio slučaj u prethodnim pojavljivanjima na našem tlu.

Vizart

Nekoliko stoljeća povijesti umjetnosti smještenih u glazbeni spot

Foto: youtube.com/screenshot
Vrijeme čitanja: < 1 minuta
Foto: youtube.com/screenshot
Foto: youtube.com/screenshot

Iako pomalo neuobičajeno za rubriku koja se bavi likovnošću, ovaj put ne pišemo o zanimljivostima iz slikarstva, kiparstva, pa ni iz arhitekture – donosimo glazbeni spot za pjesmu 70 Million rock benda Hold Your Horses. Spot za ovu pjesmu pravi je hit među povjesničarima umjetnosti pa će se studenti povijesti umjetnosti s njime susresti već na jednom od prvih predavanja uz šaljiv komenar: “Ako ne znate bar osamdeset posto ovih djela, mogli bi biti u ozbiljnim problemima.” Mi nećemo nikome izazivati problema, samo nudimo odgovor onima koji su se možda pitali kako bi bilo da se u jednom spotu nađu Rembrandt, Van Gogh, Manet, Warhol, Frida Kahlo i mnogi drugi.

Video je star nekoliko godina, ali je jedan od onih koji uspiju nasmijati svaki put. Nekoliko stoljeća povijesti umjetnosti uguranih u tri i pol minute –  zanimljivo ponavljanje za ljubitelje likovne umjetnosti i smiješan uvod za one, kako bi u Operi Box rekli, koji će to tek postati.

 
Be social

Komentari