novo u kinu
29. veljače 2024.

Vrijeme čitanja: 2 minute Povratak Poa, pande koja ne oprašta kung-fu te nova suradnja Godzille i Konga, vječitih rivala koji su u stvarnom životu dobri kolege, obilježit će ovaj filmski mjesec.

22. veljače 2024.

Vrijeme čitanja: 14 minute Stiže nam Dora, a naši Eva Juraški, Helena Kezerić i Patrik Horvat raspisali su dojmove oko natjecateljskih pjesama uoči prvog polufinala.

Glazba

FOR – Dan prvi: Festival ili hipsterski party za probranu bogatu publiku?

Foto: facebook.com/ FOR festival
Vrijeme čitanja: 4 minute
Foto: Tim Hrvaćanin/Ziher
Foto: Tim Hrvaćanin/Ziher

Zanimljivim line-upom u intimnoj atmosferi ljetnih otočnih noći, FOR festival na Hvaru već dvije sezone zaredom mami uzdahe brojnih hrvatskih obožavatelja i zaljubljenika u nove izvođače na svjetskoj glazbenoj sceni, ali rijetki  su uspjeli doći do Hvara. Život na otoku je skup, skupo je i doći do otoka, a posebno je skupa festivalska ulaznica, koja strance košta oko 500 kn za jednu večer, a ex-yu posjetitelje 300kn. Ako ste željeli kupiti festivalsku kartu, samo pomnožite prethodne iznose s četiri, za toliko festivalskih dana, dakle festivalska ulaznica nije nimalo jeftinija od pojedinačnih jednodnevnih. Izlika za takvu paprenu cijenu je da festival pruža cjelonoćna događanja u intimnom okruženju, jer je u prodaju pušteno svega 2000 karata. No, prema jučer viđenom, i do te brojke je ostalo sigurno još nekoliko stotina karata.

Festival je otvorila mlada pjevačica Kelela, koja se na pozornicu u kompleksu Veneranda popela oko 22:10h. Prošle je godine izdala debitantski mixtape „Cut 4 Me“, s kojeg je u polusatnom setu izvela 5-6 pjesama. Nastupala je solo, sama je pjevala na pozornici, a u šatoru ton-majstora bila je njena producentica/DJ-ica koja je puštala samplove. Ispred pozornice se skupilo 40-50 ljudi, a dvostruko toliko ih je bilo zavaljeno na kaučeve i lijeno slušalo Kelelinu izvedbu. Ukupan dojam mi je bio kao da slušam karaoke. Cura ima lijepi glas, srdačno se zahvaljivala okupljenima koji su je došli poslušati, a za opširniji dojam treba pričekati album i neki drugi nastup.

Foto: Tim Hrvaćanin/Ziher
Foto: Tim Hrvaćanin/Ziher

Samo 5 minuta nakon završetka Kelelinog nastupa na pozornicu se popeo trio iz Londona, Factory Floor. S početkom njihovog 40-minutnog seta i publika je brojčano porasla te se polako i rasplesala. Trio iz Londona svoj je set odradio bez setliste, u jednom komadu, neprestano pretapajući ritmove i melodije. Gabriel Gurnsey je zadužen za bubnjeve i ritam mašinu, Dominic Butler se igra synthevima i sampleovima, a Nik Colk je malo zapjevala i svirala gitaru, ali više se bavila svakojakim distorzijama.

Njihova industrial elektronika obilježena je repetitivnim ritmovima koji te tjeraju barem da pocupkaš na mjestu, ako već nisi počeo plesati. Razglas je odličan, što je definitivno pohvala organizaciji, a i light show nije za odbaciti te doprinosi festivalskoj atmosferi. Uglavnom, jako dobra svirka kvalitetnog benda s podosta originalnim zvukom. Ali, takve stvari se ne rade samo u Londonu. Da ovoj publici zasviraju npr. ABOP ili Tobogan, mislim da ne bi bili nimalo manje oduševljeni no što su to jučer bili Factory Floorom.

Foto: Tim Hrvaćanin/Ziher
Foto: Tim Hrvaćanin/Ziher

Headlineri večeri bili su reformirani Klaxonsi, koji su ovog tjedna izdali i dugoočekivani treći studijski album „Love Frequency“. U jednosatnom setu odsvirali su 14 pjesama, podjednak broj njih s novog i s debitantskog albuma „Myths of the Near Future“, koji je 2007. godine bio nagrađen nagradom Mercury za najbolji britanski album, dok su s drugog albuma „Surfing the Void“ izveli samo singl Echoes. Drugi album je, u usporedbi s prvijencem, poprilično razočaravajući, stoga i ne čudi ovakva zastupljenost u setlisti. Novi album još nisam imao prilike preslušati, ali prema najavnim pjesmama Show Me a Miracle, Children of the Sun i There is no other time, potpuno su promijenili zvuk u neki razvodnjeni indie pop. No, te nove pjesme puno bolje i uvjerljivije zvuče uživo. Općenito su me svirkom ugodno iznenadili.

Trojcu Jamie Reynoldsu, Jamesu Rightonu i Simonu Taylor-Daviesu na basu, klavijaturama i gitari na koncertima pridružuje se i bubnjar George Latham. Koncert im je bio dinamičan, žestok, zauzeli su rockerski gard, razglas im je išao na ruku, a sredinom koncerta se ekipa iz prvih redova publike bacila u bazenčić ispred pozornice i show je bio potpun. Zaštitari su pokušali reagirati, ali bend je baš uživao u neposluhu. Fanovi njihove glazbe sigurno nisu bili razočarani, a mislim da su i svi ostali uživali u svirci. Dakle, bend koji ima potencijala za dobre svirke i koncerte, ali pitanje je koliko će nove pjesme privući publiku da kupe album ili ulaznicu za koncert.

Foto: Tim Hrvaćanin/Ziher
Foto: Tim Hrvaćanin/Ziher

Nakon koncerata u Venerandi publika se čamcima preselila na obližnji otočić u Carpe Diem Beach, veoma ugodan prostor kreiran kao klub na otvorenom, među drvećem, uz bazen. Tamo su DJ setove preuzeli Ghost Culture i Erol Alkan. Inače nisam neki fan takve elektronske glazbe, techno ritmova na koje se satima pleše, ali ova glazba uopće nije bila loša. Posebice Ghost Culture, čiji su ritmovi bili premazani finim melodijama, vokalnim samplovima i bas dionicama. Jučer je kao DJ trebao nastupiti i Bok Bok, ali momak je navodno sjeo na krivi avion i nikad nije stigao do Hvara.

Foto: Tim Hrvaćanin/Ziher
Foto: Tim Hrvaćanin/Ziher

Nakon prvog dana festivala, dojam mi je da ovo uopće ne bi trebalo imati naziv festival, već da je ovo privatni party za bogate Britance i druge strance koji si mogu priuštiti festivalsku kartu, let za Hrvatsku i nekoliko dana hedonizma na (skupom) otoku Hvaru, a usput im sviraju mlada imena svjetske glazbene industrije, jer su djelomično i preveliki hipsteri da odu na Ibizu na mainstream izvođače, pa će radije odabrati intimno okruženje na Hvaru. Pohvalno za hvarski turizam, ali na kraju Hvarani koji možda žele čuti i neki koncert odustanu zbog preskupe karte. A još su prije odustali oni koji bi morali platiti i put do Hvara te smještaj, uz ostale troškove.

Danas se očekuje dolazak još više gostiju, s obzirom na to da su headlineri Haim i Mark Ronson, a cijeli program drugog dana FOR festivala potražite ovdje. Ako još niste, možete poslušati i Ziherovu FOR playlistu i otkriti nešto nove kvalitetne glazbe.

Be social

Komentari