novo u kinu
29. veljače 2024.

Vrijeme čitanja: 2 minute Povratak Poa, pande koja ne oprašta kung-fu te nova suradnja Godzille i Konga, vječitih rivala koji su u stvarnom životu dobri kolege, obilježit će ovaj filmski mjesec.

22. veljače 2024.

Vrijeme čitanja: 14 minute Stiže nam Dora, a naši Eva Juraški, Helena Kezerić i Patrik Horvat raspisali su dojmove oko natjecateljskih pjesama uoči prvog polufinala.

Glazba

Komentar: Beck i Sam Smith obilježili 57. dodjelu nagrade Grammy

Foto: www.grammy.com / Sam Smith
Vrijeme čitanja: 4 minute
Foto: www.grammy.com / Sam Smith
Foto: www.grammy.com / Sam Smith

Jučer je u Los Angelesu u slavnom Staples centru, domu LA Lakers i LA Clippers, održana 57. dodjela nagrade Grammy. U sezoni dodjele brojnih nagrada ovo je prvenstveno glavna prilika zvijezdama glazbene industrije da, kao i filmske kolege na Zlatnim globusima, BAFTA-i i Oscaru, prošeću crvenim tepihom, dok je po samom glazbenom utjecaju Grammy već godinama nebitan. No, ovo nije tekst o crvenom tepihu, niti nas zanima tko je što obukao, već nas zanimaju dobitnici.

Kategorija je, kao i za hrvatski Porin, puno previše. Osnovna je podjela kategorija po žanrovima, no dalje od toga kategorije nagrada baš nemaju smisla. Na primjer, za pop glazbu dodjeljuju se nagrade za pop album, ali i za tradicionalni pop album, te za solo izvedbu i za izvedbu dueta ili grupe, dok se za alternativnu glazbu dodjeljuje nagrada samo za album, a za rock glazbu za album, pjesmu, te rock i metal performance. U nekim drugim žanrovima, npr. elektronici, umjesto za performance dodjeljuje se za recording, no poanta je ista. Pojednostavljeno, za albume i pjesme nagrađeni su autori i producenti istih, dok su za performance nagrađeni izvođači. Ukratko, riječ je o velikom čušpajzu koji se uz to svake godine mijenja, pa se neke kategorije ukidaju, a druge revitaliziraju.

Četiri su kategorije konstanta u postojanju nagrade Grammy – pjesma godine, album godine, record of the year (što je kod nas prevedeno kao singl godine) te najbolji novi izvođač, a te se kategorije smatraju i najvažnijima. Ova je godina stoga očito godina Sam Smitha jer je slavio u čak tri od spomenute četiri kategorije. Njegova pjesma Stay with me proglašena je pjesmom i singlom godine, a sam je proglašen najboljim novim izvođačem.

Što se tiče pjesama, Smithova je retro pop balada i zasluženo pobijedila u konkurenciji nekih od najvećih hitova koji su zadnjih mjeseci odzvanjali s većine radijskih postaja – Chandelier, Shake it off, All about that bass i Take me to church (koji je u kategoriji za singl godine zamijenjen jeftinim hitom Fancy). U kategoriji novog izvođača Smithu su jedina ozbiljna i zaslužena konkurencija bile sestre Haim, dok su ostali nominirani bili Iggy Azalea, Bastille i Brandy Clark.

Smith je trijumf zaokružio nagradom za najbolji pop vocal album za debitantski album „In the lonely hour“, pri čemu je pobijedio Coldplay, Miley Cyrus, Arianu Grande, Ed Sheerana i Katy Perry. Kad sam se već dotaknuo pop žanra, Lady GaGa i Tony Bennett podijelili su nagradu za najbolji tradicionalni pop vocal album za svoje zajedničko izdanje „Cheek to Cheek“, dok je nagrada za najbolji solo pop performance otišla u ruke Pharrellu za Happy.

Albumom godine proglašen je Beckov album „Morning Phase“, što je doista hvalevrijedan potez za Grammy. Pogledamo li popis nominiranih za album godine – Beyonce, Sam Smith, Pharrell Williams i Ed Sheeran, Beck se doista činio kao potpuni outsider, no srećom je i Grammy jednu nagradu dodijelio zasluženo. „Morning Phase“ je, iako je gotovo u potpunosti akustičan album s mid-tempo pjesmama, proglašen i najboljim rock albumom. Inače, ugledni glazbeni časopis Mojo proglasio je „Morning Phase“ najboljim albumom 2014. godine, dok su ga na svoje listi najboljih 50 prošlogodišnjih albuma uvrstili i NME, Pitchfork i Rolling Stone.

Nagradu za najbolju rock izvedbu osvojio je Jack White za pjesmu Lazaretto, no istoimeni album nije bio ni nominiran za najbolji rock album, već je bio nominiran za, ironično, najbolji album alternativne glazbe. Najbolja metal izvedba pripala je grupi Tenacious D, koji su potpuno neočekivano uspjeli u metal glazbi pobijediti Anthrax, Motorhead, Mastodon i Slipknot. Najbolja rock pjesma je Ain’t it fun od grupe Paramore, koji su pobijedili, pazite ovo – The Black Keys, Becka, Ryan Adamsa i Jack Whitea, odnosno najbolje američke rock izvođače u zadnjih nekoliko godina. Što se tiče alternative, najboljim alternativnim albumom proglašen je „St. Vincent“ od kantautorice Annie Clark, koja se krije iza tog pseudonima iz naslova albuma.

Dance glazba i elektronika spojeni su u jedan žanr, a nagradu za najbolji album osvojio je, neočekivano, Aphex Twin za svoj eksperimentalni povratnički album „Syro“. Najbolji dance singl je Rather be od Clean Bandit.

Pjesma Drunk in love od Beyonce proglašena je najboljom R&B pjesmom i najboljom izvedbom u istom žanru. Najbolji R&B album je „Love Marriage & Divorce“ od skoro zaboravljene Toni Braxton i Babyfacea, dok je najbolji urban contemporary album „G I R L“ od Pharrella.

Slično kao kod Beyonce, Kendrick Lamar je za pjesmu osvojio nagradu za najbolju rap pjesmu i rap izvedbu, što je još jedna od svijetlih točaka Grammyja, iako je spomenuta pjesma zaslužila barem nominaciju za pjesmu godine. Eminemov album „The Marshall Mathers LP 2“ proglašen je najboljim rap albumom iako je izdan još 2013. godine. U kategoriji rap glazbe uvedena je i nagrada za najbolju rap/sung kolaboraciju, dakle suradnju repera i pjevača, za što su nagradu podijelili Eminem i Rihanna, za svoj hit The Monster, također iz 2013. godine.

Chick Corea osvojio je nagradu za najbolji intrumentalni jazz album (“Trilogy”) te za najbolji improvizirani jazz solo za Fingerprints. Najbolji vokalni jazz album je “Beautiful Life” od Diane Reeves, dok je Gordon Goodwin’s Big Phat Bend, nagrađen nagradom za najbolji album jazz orkestra.

Niz je drugih nagrada dodijeljeno za country, new age, gospel, americana, latin pop/rock, blues, bluegrass, folk i reggae albume, pjesme i izvođače (Bobov sin Ziggy Marley dobio je nagradu za najbolji reggae album za album „Fly Rasta“), pa čak i za najbolji spoken word album (osvojila je Joan Rivers, a bio je nominiran i James Franco), te za najbolji comedy album, koji je osvoji Weird Al Yankovic.

Što se tiče glazbe za vizualne medije, Frozen je još jednom trijumfirao osvojivši nagradu za najbolji kompilacijski soundtrack i za najbolju pjesmu za vizualni medij – riječ je o, naravno, Let it go. No, najbolji originalni soundtrack je onaj filma The Grand Budapest Hotel, za koji je zaslužan Alexandre Desplat. Ako vas doista zanima popis svih dobitnika, možete ga pronaći ovdje.

Što se tiče same dodjele, u pamćenju će ponovo ostati Kanye West koji je pokušao prekinuti Beckov govor kao što je prije nekoliko godina prekinuo govor Taylor Swift, iako se ovaj put to činilo kao šala na vlastiti račun. Poslije ceremonije dodjele West je dodao kako je htio reći da Beyonce zaslužuje nagradu za najbolji album, a Beck se složio s njim jer su, prema njegovim riječima, to ipak Kanye i Beyonce i zadnjih su godina izdali odlične albume.

West je na dodjeli i nastupio. Samostalno je izveo svoj novi singl Only one, no upamćen će ostati odličan nastup s Rihannom i Paul McCartneyem, koji su zajedno izveli svoju novu pjesmu Four Five Seconds. Madonna je prvi put uživo izvela svoj singl Living for love, a nastupili su i AC/DC, Tony Bennett i Lady GaGa, Sam Smith, Beck i brojni drugi.

Be social

Komentari