13. lipnja 2025.

Vrijeme čitanja: 7 minutePiše: Zvonko Lončar | Još jedna Star Wars priča došla je svome kraju. Druga (i posljednja) sezona serije Andor sada je dostupna na streaming platformi Disney+ i, bez pretjerivanja, možemo …

12. lipnja 2025.

Vrijeme čitanja: 2 minuteOrganizatori EXIT festivala odlučili su da će im ovo biti posljednje izdanje u Srbiji, barem pod ovakvom vlasti.

Izvedbene umjetnosti

Marulićevi dani završili dodjelom nagrada

Foto: facebook.com/HNKSplit
Vrijeme čitanja: < 1 minuta

Jučer su u Splitu dodjelom nagrada završili 25. Marulićevi dani. Nagrade je dodijelio ocjenjivački sud kojeg su sačinjavali Jakša Fiamengo, književnik i član HAZU, zatim Ivana Vujić, redateljica i profesorica na fakultetu dramskih umjetnosti u Beogradu , dramatičarka Lana Šarić, pisac Davor Špišić te Milan Štrljić, glumac i izvanredni profesor  na umjetničkoj akademiji u Splitu.

Predstava „Potop“ pod redateljskom palicom Mirana Kurspahića i koprodukciji Umjetničke organizacije KUFER i Teatra &TD dobila je Marula za najbolju predstavu u cjelini, a tekst predstave, čiji je autor Kurspahić, nagrađen je Marulom za suvremeni dramski tekst.

Foto: facebook.com/teatar.itd
Foto: facebook.com/teatar.itd

Ani Prolić dodijeljen je Marul za adaptaciju za tekst „260 dana“, napravljen po dokumentarnom zapisu Marijana Gubine. Predstavu je režirao Dražen Ferenčina u sklopu noćne scene Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku. Rene Medvešek je kvalitetnim postavljanjem Krležinog „Kristofora Kolumba“ u Zagrebačkom kazalištu mladih zaslužio Marula za režiju.

Marulom za glumu nagrađeni su Alma Prica za ulogu Marijane Margetićke u predstavi „Vučjak“ Miroslava Krleže u režiji Ivice Buljana i produkciji Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu te Dean Krivačić za ulogu Luje u već spomenutoj predstavi „Potop“. Valja spomenuti da je Alma Prica osvojila i nagradu za najbolje glumačko ostvarenje koju dodjeljuje žiri čitatelja Slobodne Dalmacije.

Ansambl predstave „Evropa“ Ivane Sajko u režiji Primoža Ekarta i koprodukciji Imaginarnog i Cankarjevog doma nagrađen je Marulom za umjetničko ostvarenje.

Be social

Komentari