Oscari 2017: Dodjela nagrade za najbolji film u maniri meksičke sapunice
U ranim jutarnjim satima, prema europskom vremenu, završila je i 89. dodjela nagrade Oscar. Šest osvojenih zlatnih kipića ni u kojem slučaju ne možemo nazvati neuspjehom, no dosta je to nagrada udaljeno od prvotnih četrnaest nominacija i silnih očekivanja koja su oko filma La La Land ove godine stvorena. Kruna je tome svakako i najveći fijasko večeri –proglašavanja pobjednika za najbolji film.
Naime, nakon što je La La Land proglašen najboljim filmom te je razdragana filmska svita došla na pozornicu, pokupila nagradu i započela govore zahvale, ustanovljeno je da je došlo do pogreške te da je pravi pobjednik zapravo Moonlight. Warren Beatty, koji je u paru s Faye Dunaway bio zadužen za proglašavanje pobjednika, rekao je da je zabunom uzeo krivu omotnicu, onu s imenom Emme Stone za najbolju glumicu, a shvatio je to tek prilikom otvaranja. Kako je odugovlačio s izricanjem, njegova partnerica bacila je oko na natpis i najboljim proglasila La La Land. Dosta neugodno. Kada su se pravi pobjednici, ekipa iz Moonlighta, konačno popeli na pozornicu, njihov je nastup bio sretan, no šokiran, a govor smeten – sasvim opravdano – oduzeli su nagradu sigurnim pobjednicima, a priča oko uručenja zasigurno će se dugo pamtiti.
No kako se ne bismo, poput Warrena Beattyja i Faye Dunaway zapleli u nagradama, vratimo se još na trenutak La La Landu kako bismo ustanovili koje je kipiće uistinu dobio. U prvom redu tu je nagrada za najboljeg redatelja koju je osvojio Damien Chazelle postavši u svojoj 32. godini najmlađi dobitnik ove kategorije. Zatim je tu i ranije predviđeni trijumf dvadesetosmogodišnje Emme Stone koja je zaslužila zlatnog kipića za najbolju žensku ulogu. Posve očekivano, La La Landu, odnosno Justinu Hurwitzu, uručene su dvije glazbene nagrade, za najbolju originalnu pjesmu („City of Stars“) i najbolju originalnu glazbu, te, naposljetku još dvije za najbolju scenografiju i najbolju fotografiju.
Osim nagrade za najbolji film, Moonlight je osvojio nagradu za najboljeg sporednog glumca Mahershala Alija te najbolje adaptiran scenarij. Velik je uspjeh i nezavisnog filma Manchester by the Sea. Odlični Casey Affleck posve je opravdano dobio nagradu za najboljeg glumca, a tu je još i nagrada za najbolji originalni scenarij redatelju i scenaristu filma Kennethu Lonerganu. Jedini ozbiljniji kandidat uz Afflecka bio je Denzel Washington za ulogu u filmu Fences, no dok je njemu nagrada izmakla, osvojila ju je njegova kolegica u filmu Viola Davis, proglašena najboljom sporednom glumicom.
Nagradu za najbolji strani film osvojio je iranski film The Salesman Asghara Farhadija koji je odlučio ne prisustvovati dodjeli nagrada zbog trenutnih zakona o zabrani ulaska stanovnika šest muslimanskih zemalja u SAD, već je na uručenje nagrade poslao uspješnu iransko-američku inženjerku Anousheh Ansari. Farhadiju je ovo druga nagrada Oscar.
Dok se Arrival na kraju morao zadovoljiti samo s jednim zlatnim kipićem za najbolju montažu zvuka, nešto veći uspjeh postigao je Hacksaw Ridge Mela Gibsona koji je osvojio dvije nagrade, za najbolju montažu i najbolje miksanje zvuka (nagrada koju nakon 21. nominacije konačno osvaja Kevin O’Connell). Najboljim dokumentarnim filmom proglašen je O.J.: Made in America koji svojim trajanjem od 7 sati i 47 minuta postaje najduljim filmom ove kategorije. Očekivano i opravdano, nagrada animiranog filma uručena je Zootopiji, no to nije jedini Disneyjev uspjeh jer u suradnji s Pixarom osvaja nagradu i za kratki animirani film Piper.
Ukupna lista dobitnika:
Najbolji film: Moonlight
Najbolja glavna glumica: Emma Stone, La La Land
Najbolji glavni glumac: Casey Affleck, Manchester by the Sea
Najbolja glavna sporedna glumica: Viola Davis, Fences
Najbolji glavni sporedni glumac: Mahershala Ali, Moonlight
Najbolji redatelj: Damien Chazelle, La La Land
Najbolji strani film: The Salesman
Najbolji animirani film: Zootopia
Najbolji kratkometražni animirani film: Piper
Najbolji dokumentarac: O.J.: Made in America
Najbolji kratkometražni dokumentarac: The White Helmets
Najbolji adaptirani scenarij: Moonlight
Najbolji originalan scenarij: Manchester by the Sea
Najbolja fotografija: La La Land
Najbolja montaža: Hacksaw Ridge
Najbolja scenografija: La La Land
Najbolji vizualni efekti: Jungle Book
Najbolja originalna glazba: La La Land
Najbolja originalna pjesma: „City of Stars“
Najbolja montaža zvuka: Arrival
Najbolja šminka i frizura: Suicide Squad
Najbolji dizajn kostima: Fantastic Beasts
Najbolji live akcijski kratki film: Sing
Najbolje miksanje zvuka: Hacksaw Ridge