Advent na Ziheru - 2024
2. prosinca 2024.

Vrijeme čitanja: 4 minuteI ove godine Advent na Ziheru donosi nagrade, ali i zanimljive priče i preporuke.

"Bilo je sada" [Dunije - naslovnica albuma]
26. studenoga 2024.

Vrijeme čitanja: 5 minuteDugo smo čekali, a nismo ni znali da na to čekamo, na sastav kao što su Dunije. One ne samo što su supergrupa jer su poznate umjetnice koje su svoja znanja i talente sastavile i napravile nešto iznimno, one su prijateljice i žene koje se međusobno vole i poštuju, što se itekako osjeti.

Izvedbene umjetnosti

Saša Božić režira “Sluškinje” Jeana Geneta u Teatru &TD

Foto: Damir Žižić / itd.sczg.hr
Vrijeme čitanja: 2 minute

Premijera predstave “Sluškinje” redatelja Saše Božića održat će se 8. ožujka u Polukružnoj dvorani Teatra &TD s početkom u 20 sati. Nova predstava Saše Božića inspirirana je istoimenom dramom francuskog dramatičara, romanopisaca, esejista, političkog aktivista i vodećeg predstavnika avangardnog teatra Jeana Geneta. Njegove drame Sluškinje, Balkon, Crnci, Paravani bave se temama spola, rase i revolucionarne politike, razvijajući temeljnu Genetovu opsesiju iluzijom i opresijom.

Nesvakidašnji životni put (kao osuđivani kriminalac postao je pisac) izvorište je njegova nadahnuća  – riječ je o svijetu podzemlja čovječanstva u kojem su njegovi likovi najčešće prostitutke, zatvorenici, ubojice i društveno prezrene skupine. Fascinantnost Genetovih “Sluškinja” (1947.) leži u činjenici da on ne govori o činu nasilja, niti o ubojstvu, već o igranju nasilja, nanovo i nanovo i nanovo. Komad generira svojevrsni beskrajni krug dominacije i podčinjenosti.

Foto: Damir Žižić / itd.sczg.hr
Foto: Damir Žižić / itd.sczg.hr

“Sluškinje” su ujedno komad maski i zrcala, simbola i rituala, snova i transa. Pitanje je, koja je razlika između sluškinje i gospođe?  Redatelj kreće od posljednjeg pitanja u suptilnu analizu današnjice, a za svoje polazište uzima ono što u toj drami ostaje nereprezentirano: pobunu koja bi rezultirala emancipacijom sluškinja i potpunim napuštanjem mehanizama služenja. Ako su Genetove sluškinje ostale zatočene u reproduciranju upravo onih klasnih obrazaca protiv kojih se bune, ova predstava istražuje vrste ponašanja kojima kapitalistički model služenja danas dolazi u krizu pomoću različitih strategija neučinkovitih tijela.

U predstavi glume Milica Manojlović, Nataša Kopeč i Andrej Kopčok. Dramaturginja je Nina Gojić, scenu i kostime potpisuje Zdravka Ivandija Kirigin, glazbu Damir Šimunović, a asistent režije je Dado Ćosić. Reprizne izvedbe na rasporedu su 9. i 10. ožujka.

Be social

Komentari