novo u kinu
29. veljače 2024.

Vrijeme čitanja: 2 minute Povratak Poa, pande koja ne oprašta kung-fu te nova suradnja Godzille i Konga, vječitih rivala koji su u stvarnom životu dobri kolege, obilježit će ovaj filmski mjesec.

22. veljače 2024.

Vrijeme čitanja: 14 minute Stiže nam Dora, a naši Eva Juraški, Helena Kezerić i Patrik Horvat raspisali su dojmove oko natjecateljskih pjesama uoči prvog polufinala.

Glazba

Top 20: 20 godina najboljih nastupa na Eurosongu

Foto: CFC
Vrijeme čitanja: 5 minute

‘Freak show’, krilatica koja krasi Eurosong, tu je ne toliko zbog pjesama koliko zbog popratnih nastupa. Ti nastupi su toliko evoluirali da ih više ne možemo smatrati popratnima jer su postali važniji od same pjesme. Prije dvadesetak godina to su bile plesne koreografije s upadljivim odjevnim kombinacijama, dok je danas taj primat preuzela produkcija.

Eurosong produkcija je na zavidnoj razini u odnosu na svjetska poimanja i svake godine publika ima sve veća očekivanja. Pirotehnika i LED ekrani su se toliko udomaćili da se fokus počeo stavljati na kadriranje i efekte koji se iz određenog kadra u pravom trenutku mogu izvući, sve kako bi prvenstveno gledatelji ispred malih ekrana imali vrhunski glazbeno-vizualni doživljaj. Već danas počinju prve ovogodišnje probe, stoga se udobno smjestite i pogledajte najbolje nastupe koji su obilježili Eurosong do sada.


Njemačka (1979) Dschinghis Khan: Dschinghis Khan


Unatoč tome što su završili kao četvrti, simpatičan bend Dschinghis Khan s istoimenom pjesmom istaknuo se svojim maksimalno usklađenim plesom s pjesmom. Ostali su u sjećanju po originalnoj kostimografiji nadahnutoj velikim mongolskim osvajačem. Moram priznati kako, pripremajući ovu listu, nisam obraćala pažnju na nastupe prije 2000-ih, no Dschinghis Khan je tu zbilja iskočio iz okvira.


Ukrajina (2004) Ruslana: Wild Dances


Sjećam se još dana kada je Ruslana gostovala na Dori i zasjenila sve natjecatelje energičnim i brzim plesnim pokretnima. Tada sam rekla da će upravo ona odnijeti pobjedu, a na kraju sam bila u pravu – nastup na Eurosongu bio je još energičniji.

Obučena u kožnu odoru u stilu ratnice, sa svojim modno usklađenim vojnicima Ruslana je potukla konkurenciju možda ponajboljim grupnim plesnim nastupom koji se dogodio od 2000ih na dalje na ovom natjecanju i postavio nove kriterije za buduće natjecatelje.


Grčka (2005) Helena Paparizou: My Number One


Strastven i senzualan nastup grčke predstavnice bio je faktor X koji joj je donio pobjedu. Miks popa i grčke tradicionalne glazbe dodatno je naglašen grčkim tradicionalnim plesom bouzokisom. Točka na i samog nastupa je trenutak kada Helenu nose plesači, a ona svira solo dionicu na kretskoj liri.


Finska (2006) Lordi: Hard Rock Hallelujah


Čudovišta iz Finske šokirala su i prestravila gledatelje, budući da se netko po prvi puta tako zamaskiran pojavio na stageu Eurosonga. Nastup je bio pravi spektakl, pirotehnika je frcala na sve strane i dobro je da se ništa nije bilo zapalilo jer su upravo Lordi prvi koji su je koristili za potrebe scenskog nastupa na Eurosongu.

Dan danas Lordi slove kao jedan od najomiljenijih pobjednika, cijela eurovizijska 2007. godina bila je prepuna rock aktova njima u čast. I mi smo pratili trend s nesretnim Dadom Topićem i grupom Dragonfly.


Ukrajina (2007) Verka Seduchka: Dancing Lasha Tumbai


Jedan od najtrolerskijih eurovizijskih trenutaka pripada ukrajinskom komičaru i pjevaču Andriyu Danyku, poznatijem pod svojim drag alter egom Verka Serduchka. Blještav nastup prepun šljokica i srebra Verki je osigurao svemirskim disco brodom s kojim nas je na tri minute odveo u drugu galaksiju.

Ne može ništa proći bez kontroverza pa se pjesma smatrala spornom zbog naziva Lasha Tumbai koji sliči izrazu Russia Goodbye. Narančasta revolucija se umiješala na trenutak, no Verka je ipak na natjecanju uspio osvojiti drugo mjesto, a zaslužena pobjednička pjesma te godine bila je Molitva Marije Šerifović.


Turska (2010) maNga: We Could Be The Same


Turska mi je uvijek bila jedna od dražih država koje su nastupale i žao mi je što skoro već jedno cijelo desetljeće izbiva s pozornice Eurosonga. maNga je po meni tu odradila apsolutno najbolji posao od svih predstavnika i kad s odmakom gledam nastup, bio je definitivno ispred svog vremena jer bi se komotno i danas mogao prošuljati pozornicom.

Magla, svjetlosni efekti , pirotehnika i kadriranje dodatno su istaknuli već dobru pjesmu i prava senzacija je zapravo bila da su izgubili pored zaboravljenog Leninog Satelita. Smatram da taj poraz Turskoj bio toliko bolan da je već tada počela razmišljati o povlačenju s natjecanja.


Švedska (2012) Loreen: Euphoria


Pozornica, tama, vjetar i Loreen sa svojim čuvenim plesnim pokretima – tako minimalistički, a tako upečatljivo. Loreen i dalje drži mjesto mog favorita među pobjednicima. Dovoljno je samo poslušati publiku koja je u euforiji bila cijelo vrijeme tijekom nastupa, baš u vibri pjesme.


Rusija (2012) Buranovskiye Babushki: Party For Everybody


Najsimpatičnije bake Eurosonga ispekle su kolače tijekom nastupa i uz to sve stigle i zaplesati. Pokazale su nam kako izgleda tradicionalna ruska nošnja i kako se folklor može upakirati kao moderni dance proizvod. One su svoju pozivnicu opravdale, a mi se nismo imali razloga ne odazvati se ovakvom partiju.


Austrija (2014) Conchita Wurst: Rise Like a Phoenix


Conchita Wurst je scenski alter ego iza kojeg se krije Thomas Neuwirth. Što reći nego samo da je Conchita zasjala kao prava diva u elegantnoj haljini na još uvijek najskupljoj pozornici u Kopenhagenu koja je naglasila dramatičnost izvedbe dostojne teme za serijal filmova o Jamesu Bondu. Ujedno, Conchita je ostala i najšokantnija pobjednica.


Švedska (2015) Måns Zelmerlöw: Heroes


Patuljci, kiša, komete i sve ostale besprijekorno odrađene LED animacije postale su inspiracija za mnoge buduće nastupe i to je ono što je ovaj nastup učinilo pobjedničkim. Ruku na srce, pjesma podsjeća na tadašnji veliki hit Davida Guette, no Månsu je oprošteno zbog velike karizme koju je godinu dana kasnije pokazao kao voditelj Eurosonga.


Belgija (2015) Loïc Nottet: Rhytm Inside


Ova pjesma mi je bila favorit te godine i op-art robotski nastup je upravo to što ova pjesma od scenskog nastupa traži. Možda nastup na prvu djeluje sterilno, no zapravo je jako efektan u bijelom koloritu koji se potpuno stopio u moju najdražu bečku pozornicu.


Norveška (2015) Mørland & Debrah Scarlett: Monster Like Me


Od svih dueta koji su se pojavili u ovom natjecanju, ovaj mi je nekako najdojmljiviji. Distanciran, pomalo hladan, baš kao potpora gradnji priče u pjesmi. Na kraju ugledamo bljesak svjetlosti kao znak iskupljenja i njih dvoje se zbliži, opet ne prenapadno, baš u duhu Skandinavije.


Armenija (2016) Iveta Mukuchyan: LoveWave


Misteriozan i istovremeno senzualan nastup armenske predstavnice primjer je precizno urađenog kadriranja čija je dramatičnost postignuta pred sam refren brzim mijenjanjem kadrova, a vrhunac nastupa postignut je korištenjem Ivetinog holograma.

Najbolji primjerak kako za upbeat stvar nije potrebna horda plesača. Ujedno i tip nastupa o kojem hrvatska delegacija nažalost još uvijek može samo sanjati.


Gruzija (2016) Nika Kocharov and Young Georgian Lolitaz: Midnight Gold


Gruzija je te 2016. bila jedan od najvećih outsidera do samog nastupa. Čak i nakon prvih scenskih proba je stajala loše zbog neeurovizične pjesme čiji je potencijal prepoznao, pomalo ironično, upravo britanski žiri kao potomak vlastite indie rock scene. Nika Kocharov i poratni bend gledatelje su hipnotizirali svojim psihodeličnim nastupom dostojnim spota za MTV i posve opravdano ušli u finale natjecanja.


Bugarska (2017) Kristian Kostov: Beautiful Mess


Minimalistički efektan, nimalo pretenciozan i izrazito emotivan nastup dao je pečat dark-pop stvari. I dan danas mi nije jasno kako je Kostov uspio ostati iza zaboravnog portugalskog predstavnika. Definitivno jedna od tragičnijih eurovizijskih priča, kao da ju je pjesma unaprijed ispričala.


Moldavija (2017) Sunstroke Project: Hey Mamma


Dečki su imali pravi pozitivan i energičan nastup čiji je simbol postao upravo saksofonist koji je titulu epic sax guya dobio još za vrijeme prvog nastupa na Eurosongu 2010. Sedam godina kasnije, svi su zapamtili saksofonista i Sunstroke Project je bio pravi hit. Na kraju su zauzeli treće mjesto.


Cipar (2018) Eleni Foureira: Fuego


Shakira na ciparski način. Opako sam se zabrinula kad je Eleni počela skakutati u vrtoglavo visokim potpeticama u kojima bih ja valjda jedva napravila nekoliko koraka. Svaka čast na maksimalno usklađenim plesnim pokretima, u potpunosti je opravdala naziv pjesme jer takvo vatreno krštenje nismo imali još od nastupa benda Lordi. Možda ponajbolji runner-up u prilično žestokoj konkurenciji i neprežaljeni favorit fanova.


Sjeverna Makedonija (2019) Tamara Todevska: Proud


Makedonija je službenu promjenu naziva države proslavila u nikad boljem izdanju. Tamara je dala punu sebe u pjesmu i oduševila sve svojom vokalnom izvedbom i snažnom porukom koju pjesma nosi. Drago mi je da je žiri prepoznao Tamarin potencijal i da ju je uzdigao na visoko sedmo mjesto.


Island (2019) Hatari: Hatrið min sigra


Ekscentrični predstavnici Islanda došli su u Tel Aviv s misijom promocije antikapitalizma i slanja prilično kontroverzne poruke o slobodnoj Palestini zbog koje je naposljetku islandska državna televizija RUV i kažnjena.

Sve to su napravili u sado-mazo distopijskoj industrial estetici prepunoj vatrometa i izazvali neviđeno zgražanje kod dobrog dijela gledatelja, a i kod žirija. Voljeli ih ili ne, morate priznati da su napravili performans vrijedan knjiga.


Australija (2019) Kate Miller- Heidke: Zero Gravity


Kate se pojavila kao Elsa iz Frozena na najkompleksnijem i najopasnijem nastupu koji smo mogli vidjeti, Naime, Kate je bila prikovana za samo jedan štap, sličan onome kakav upotrebljavaju skakači s motkom i na njemu je vrludala svemirskim prostranstvima. Pjesma je na rubu slušljivosti, a nastup je toliko trivijalan da je ujedno i genijalan. Australija je s tim poručila Europi da ima što tražiti na europskom natjecanju.


Ovaj je sadržaj sufinanciran sredstvima Fonda za pluralizam medija Agencije za elektroničke medije.

Be social

Komentari